Turizmus
A Temze folyó 2 partján elterülő London az Egyesült Királyság, azon belül is Anglia fővárosa. Londoné a legnagyobb városi terület az Egyesült Királyságban, sőt az Európai Unión belül is. London az egyik legbefolyásosabb, vezető globális város. Nemcsak az Egyesült Királyság, de a világ egyik legjelentősebb kereskedelmi, közlekedési, turisztikai, oktatási, kutatás-fejlesztési, szórakoztatóipari, divat és egészségügy központja. New York és Tokió mellett ugyanakkor a világ legnagyobb pénzügyi-gazdasági központja is. 43 egyetemével Európa legtöbb egyetemével rendelkező városa. Mindemellett Londonban háromszor rendeztek olimpiát.
A város története még az ókori rómaiakig nyúlik vissza, akik mint Britannia provincia fővárosát alapították és Londiniumnak nevezték el. A város központja, a City of London, a középkori emlékeket őrzi, e köré épült a mai London területe. London évek óta a turisták által leglátogatottabb európai nagyváros, ugyanakkor a kb. 27 milliós látogatói számával világviszonylatban is a legnépszerűbb célállomások közt szerepel.
Időjárása sokszor felhős, de az eső jóval kevesebbet esik, mint gondolnánk. A nyár kellemes, sohasem túl forró, a tél általában enyhe, a legérdemesebb mégis késő tavasztól kora őszig idelátogatni.
Az angliai főváros - Moszkva után - Európa 2. legnépesebb városa, igazi multikulturális hely, ahol sokféle népcsoport, kultúra és vallás találkozik össze.
London számos világörökségi helyszínnel is büszkélkedhet, úgy, mint a Tower of London, a Királyi Botanikus Kert, a Westminster-palota és a Westminsteri apátság, valamint a csillagvizsgálójáról és az itt áthaladó „greenwichi délkör”-ről híres Greenwich.További ikonikus nevezetessége a brit királyi család otthona, a Buckingham-palota és az előtte zajló híres őrségváltás, a Houses of Parliament és a Big Ben, a 135 m magas London Eye óriáskerék, a Tower Bridge és a Piccadilly Circus, a Trafalgar tér, a Szent Pál Székesegyház és a Wembley Stadion is. London ugyanakkor több híres múzeumnak, galériának, könyvtárnak, színháznak és egyéb kulturális intézménynek is otthont ad, csakúgy, mint a British Museumnak, a National Gallerynek, a Madam Tussaud's múzeum viasz szobrainak vagy a Royal Albert Hall hangversenytermének. A londoni múzeumok nagyrésze egyébként ingyenes.
London területének több, mint 30%-a zöldövezet. A mai parkok régebben privát királyi kertként vagy vadászterületként funkcionáltak. Napjainkban sok ezer ember használja ezeket a pompásan gondozott, varázslatosan szép parkokat sportolásra, pihentető sétára vagy piknikezésre. A legszebbek a St James’s Park, a Queen Mary Rose Garden, a Regent’s Park, a Hyde Park és a Covent Garden.
Ha közvetlen repülőjegyet vásárol, akár már 2 óra 25 perc repülés után megérkezhet Londonba, ahol a fenti, ikonikus látnivalókon túl a következő izgalmak várják a látogatókat: itt található a világ egyik legnagyobb áruháza, a 93.000 négyzetméteres, 7 emeletes Harrods, amit sötétedéskor 11.500 égő világít meg az épület külső részén. Az egyedi áruházat annak is érdemes felkeresni, aki nem akar vásárolni, mert a gyönyörű csempékkel kirakott, színes üvegmennyezettel borított részlegei olyanok, mintha egy múzeumban járnánk.
Londonban egyébként érdemes vásárolni, hiszen itt minden stílus és árfekvés megtalálható. A szédítően nyüzsgő Oxford Streeten nagy utcai áruházak és kisebb szakboltok sokasága vár, míg a Bond Streeten a világ legjobb designer üzletei (Prada, Louis Vuitton, Chanel, Nicole Fahri, Armani, Versace, Ralph Lauren, Mulberry és Burberry) sorakoznak. A The King's Road elegáns bevásárló utca, ahol mindig összefuthatunk valamely kisebb-nagyobb hírességgel. A bohém negyed piaca, a Camden igazán izgalmas hely, akár csak nézelődni is, ahol tiszta, rendezett és elbűvölően színes karakterű standokról élelmiszereket, ruhákat és régiségeket szerezhetünk be.
Végül, de nem utolsó sorban itt a népszerű, filmvásznon is már többször szereplő Notting Hill nyugat-londoni negyede. A hangulatos negyed, ahol a gazdagon berendezett viktoriánus polgári házak között szűk, macskaköves utcák tekeregnek, kávézók sorakoznak, míg lelkes régiségkereskedők igyekeznek az idelátogatók egyedi igényeit áruikkal kielégíteni. A használtruha gyűjtők kincsesbányája ez, itt található ugyanis a neves Portobello Road Market.
Mindemellett a város pénzügyi-üzleti negyedében érdekesebbnél érdekesebb geometriai formát öltő felhőkarcolókat csodálhatunk meg, mint például az "Üvegszilánk" (The Shard), a "Sajtreszelő" (The Cheesegrater) vagy az "Uborka" (Gherkin) épületeit.
Hasznos repülőjegy vásárlási tippek
Számos fapados (diszkont) repülőtársaság kínál Budapestről olcsó repülőjegyet Londonba, mint pédául a Ryanair, a Wizz Air, az easyjet, a Norwegian vagy a Eurowings. Ugyanakkor minőségi repülős utazást biztosít járataival az Air France KLM, a British Airways, a Lufthansa, a LOT, a SWISS, az Austrian Airlines vagy a Brussels Airlines légitársaság is. Az utóbb felsorolt nagy nemzeti repülőtársaságok járataira is kifoghatunk Budapestről olcsó repülőjegyet Londonba, ha legalább 2-3 hónappal előbb lefoglaljuk azt.
Repülőtér információk
Londont 6 nemzetközi repülőtér szolgálja ki. A világ 3. legforgalmasabb légikikötője a Heathrow London Repülőtér (Heathrow London Airport (IATA: LHR)), ami Nyugat-Londonban, Hillingdon kerületben fekszik, a városközponttól 25 km-re. Ez az Egyesült Királyság elsődleges és legfontosabb repülőtere, a Londont és környékét kiszolgáló repülőterek közül pedig a legnagyobb (a következő Gatwick, majd Stansted, Luton és London-City).
A Heathrow repülőteret a metro Piccadilly line négy megállóval - Terminal 1-3, Terminal 4, Terminal 5 és Hatton Cross - szolgálja ki, a menetidő London központjáig kb. 1 óra. Kissé magasabb árért ugyanakkor a Heathrow Express járatai azok, amik gyors és közvetlen kapcsolatot biztosítanak a városközponttal, mivel ezek csak a végállomáson, a Paddington pályaudvaron állnak meg. A 15 percenként induló Express vonatok menetideje a Heathrow Central állomásig (Terminal 1,2,3) 15 perc, míg a Terminal 4 es Terminal 5 felé közlekedő vonatoké 18-20 perc. Árban és időben is köztes megoldást a Heathrow Connect szolgál, aminek vonataival hozzávetőleg 25 perc alatt lehet eljutni a repülőtér 1/2/3 termináljától a belvárosi Paddington pályaudvarig.
A további repülőtereket főként a Londonba közlekedő fapados légitársaságok használják.
Tömegközlekedés
A londoni metró a világ 1. földalattija, a város 11 vonalas metróhálózata pedig - a 2. legnagyobb kiterjedésű a világon a Sanghaji után - ma is fontos szerepet tölt be a nagyváros tömegközlekedésében. Az ikonikussá vált piros színű emeletes buszokról (double decker) a világon mindenhol Londonra asszociálnak az emberek. London buszhálózata szintén rendkívül kiterjedt: a buszok 700 vonalon naponta 6800 járattal 6 millió utast szolgálnak ki.
A város villamoshálózattal (Tramlink) is rendelkezik, ami a város déli, metróvonalakkal kevésbé rendelkező területeit szolgálja ki. Fontos szerepet játszik továbbá a Kelet-Londonban működő korszerű városi vasút, a Docklands Light Railway (DLR) is, ami néhány állomást leszámítva magasvasútként, több méterrel a felszín felett halad.
A városközpontot az agglomerációval a szintén jelentős szerepet betöltő vasút, míg a 3 repülőterével a repülőtéri expresszvonatok kötik össze. A legnagyobb vasúti pályaudvarok a Blackfriars, a Cannon Street, a Charing Cross, a Euston, a Fenchurch Street, a Kings Cross, a Liverpool Street, a London Bridge, a Marylebone, a Paddington, a St. Pancras, a Victoria és a Waterloo. A Fenchurch Street kivételével valamennyi csatlakozik a földalatti hálózathoz is.
A metró korlátlan átszállásra jó, a buszok zónákra osztottan közlekednek. A híres fekete taxi drága, de a világ legjobbjának mondják.