Turizmus
A Comore-szigetek (teljes nevén: Comore-szigeteki Unió, kiejtése "komór szigetek") Afrika délkeleti partjainál, Madagaszkártól északnyugatra található szövetségi köztársaság. A világ egyik legszegényebb országának tartják. Három nagyobb és több kisebb korall- és vulkanikus szigetből áll, amelyek közül a legnagyobb szigeten a Kartala-vulkán még ma is működik. A 3 nagyobb sziget a következő: a legnagyobb, a Grande Comore a fővárossal, Moronival, az Anjouan és a Mohéli. A 3 sziget elkülönülő topográfiai jellegzetességekkel rendelkeznek, ezek pedig a köztük lévő korkülönbségnek köszönhetők.
A szigetország fővárosa, egyben a szigetcsoport legnépesebb városa 1962 óta Moroni. A város a Grande Comore sziget nyugati partján, a ma is aktív 2361 m magas Kartala-vulkán előterében található. A szigeteket 1505-ben a portugálok fedezték fel, majd később arab és perzsa kereskedők lepték el, de idővel érkeztek ide holland és francia kereskedők is. A 19. század közepéig az arab-iszlám hatás jelentős volt. Hivatalosan 1912-ben vált francia gyarmattá. A Szuezi-csatorna megnyitásáig a szigetcsoport a Távol-Keletre és Indiába tartó hajóút fontos állomása volt. A Comore-szigetek 1974-ben népszavazás eredményeként szakadt el Franciaországtól. A szigetcsoport egyik tagja, Mayotte a függetlenség ellen szavazott, így ez a sziget francia közigazgatás alatt van ma is. Az államvallás az iszlám, a hivatalos nyelv az arab és a francia.
Éghajlata trópusi-tengeri, melynek következtében kicsi a hőmérséklet ingadozás. Július-augusztus hónapokban a legalacsonyabb a középhőmérséklet (22 °C), míg február-március hónapokban a legmagasabb (27 °C). A forró és csapadékos monszun időszak novembertől májusig tart, míg a május és október között jellemző délkeleti passzátszél szárazságot okoz.
A Comore-szigeteken elsősorban a természeti látnivalók, ritka madár- és teknősfajok, valamint az egyedül itt honos hamvas maki egyik alfaja a legfőbb vonzerő. A szigetcsoport körüli vizek élővilága rendkívül gazdag, remek búvár- és sznorkel helyszín. Az Anjouan szigeten lenyűgöző vízesések, kis falvak, buja trópusi növényzet és szép strandok, míg a fő szigeten, a Grande Comore-n a Kartala-vulkán krátere várják a kalandvágyókat. Mohéli fehér homokos partjain a tojásrakó óriásteknősök figyelhetők meg, míg a hegyek közt régi, francia koloniális épületet csodálhatunk meg egy hegyi túra során.
Hasznos repülőjegy vásárlás tippek
Több repülőtársaság is kínál olcsó repülőjegyet Budapestről Moroniba, a Comore-szigetekre. Minőségi repülős utazást biztosít járataival a British Airways, a Lufthansa, az Air France KLM, a Qatar Airways, Egyptair, a Kenya Airways vagy az Ethiopian Air Lines légitársaság is. A felsorolt nagy nemzetközi repülőtársaságok járataira is kifoghatunk Budapestről olcsó repülőjegyet, ha legalább 2-3 hónappal előbb lefoglaljuk azt.
Repülőtér információk
A Comore-szigeteket elsődlegesen a Moroni-tól 25 km-re északra található Prince Said Ibrahim Nemzetközi Repülőtér (Prince Said Ibrahim International Airport (IATA kód: HAH)) szolgálja ki, bár a szigetcsoporton összesen 4 repülőtérrel rendelkezik.
Tömegközlekedés
A Comore-szigetek tömegközlekedését a szigeteken buszok, a szigetek közt hajók és repülőjáratok biztosítják. Moroni kikötőjét menetrend szerinti járatok kötik össze az afrikai kontinenssel és a szigetcsoport többi tagjával, valamint Madagaszkárral és más indiai-óceáni szigetekkel.