Turizmus
Szaloniki (Thesszaloniki) Görögország 2. legnagyobb városa, egyben legforgalmasabb kikötője és Közép-Makedónia régió székhelye. A Thermaikoszi-öbölben épült kikötőváros a bizánci Görögország jelképe, amely Kelet és Nyugat találkozásánál fekve mindig is a kultúrák csomópontjának számított. Ez az interkulturális hatás pedig tükröződik Szaloniki hagyományaiban, építészetében és gasztronómiájában is. Ókeresztény és bizánci műemlékei az UNESCO Világörökség részét képezik, mindemellett napjainkban modern metropoliszként, forgalmas kikötőként és fejlődő ipari központként működik.
A város fő tere az Arisztotelész-tér, ami valójában nem is egy klasszikus értelemben vett tér, hanem a sétáló utcák találkozási pontja, ahol kellemes kávézók teraszain pihenhetünk meg. Innen tovább haladva a Kamara néven is ismert Galerius diadalívhez érkezhetünk, melyet névadó császára építtetett 305-ben a perzsák felett aratott végső győzelem emlékére. Ugyan a kapu sok helyen sérült, de ma is ez Szaloniki legfontosabb római kori műemléke. Ennek közelében a Szent György rotundát (Agios Georgios templom) csodálhatjuk meg, amely eredetileg mauzóleumnak épült, majd keresztény templomként, később török dzsámiként és ortodox templomként működött. Ma az egyik legjelentősebb ortodox és legrégibb ortodox templom, ami a Világörökségnek is része.
Szaloniki első számú szimbóluma a tengerparti sétány mentén látható, 30 m magas és 10 m átmérőjű Fehér Torony, amely a város erődrendszerének részeként a török uralom idején janicsár börtönként funkcionált. Ma Bizánci Múzeum működik benne.
Az egykori római fürdő helyén látható a város védőszentjének, Szent Demeternek tiszteletére épült 5. századi bazilika, az Agios Dimitrios. Különlegessége, hogy főhajójának mind a 4 oszlopa más-más márványból készült. Csodás bizánci mozaikok díszítik, kriptájában pedig a névadó védőszent nyugszik. A városban egyébként 13 templom maradt fenn a bizánci időkből.
Az óváros feletti hegyen áll a Szaloniki vár, ahonnan gyönyörű kilátás tárul a látogató elé a városra, a kikötőre és az Égei-tengerre. A vár az ősi akropolisz helyén épült, aminek a falai nyomokban még ma láthatók. Az épületkomplexum többi része a bizánci időszakban épült. Napjainkban 10 tornya látható.
Szaloniki óvárosában találjuk Kemal Atatürk, az egykori híres török katona és államférfi szülőháza, melyben ma a török konzulátus, egy részében pedig múzeum működik.
De nem csak a rengeteg építészeti emlék, múzeum és kulturális látnivaló miatt érdemes Szalonikibe látogatni. A városban folyton pezseg az élet: a tengerparti sétányon számtalan taverna, kávézó, bár és szórakozóhely közül válogathatunk, és ha igazán autentikus zenei élményre vágyunk, a buzuki dallamaira görög énekesnők élő koncertjeit is élvezhetjük. Évente ismétlődő neves rendezvények és fesztiválok is színesítik a város programkínálatát.
Hasznos repülőjegy vásárlási tippek
Számos fapados légitársaság - mint például az Eurowings, a Smartwings vagy a Wizz Air - kínál Budapestről olcsó repülőjegyet Szalonikibe, ugyanakkor minőségi repülős utazást biztosít járataival az Aegean, az Air France KLM, a Tarom, a Lufthansa, az Austrian Airlines vagy a Turkish Airlines légitársaság is. Az utóbb felsorolt nagy nemzeti légitársaságok járataira is kifoghatunk Budapestről olcsó repülőjegyet Szalonikibe, ha legalább 2-3 hónappal előbb lefoglaljuk azt.
Repülőtér információk
Szalonikit a Makedónia Nemzetközi Repülőtér (Macedonia International Airport (IATA: SKG)) szolgálja ki, ami 15 km-re dél-keletre található a városközponttól. Innen busszal kb. 45 perc alatt érhetünk a városközpontba.
Tömegközlekedés
Szaloniki tömegközlekedését buszok szolgáltatják. Vonattal és buszjáratokkal az ország számos városába, sőt a környező országok nagyvárosaiba is eljuthatunk.