Turizmus
Lanzarote az Atlanti-óceánban fekvő, vulkáni eredetű Kanári-szigetek 7 nagy szigetének egyike, azok közül a legidősebb és a legkeletebbre, legészakabbra fekvő sziget. A Spanyolországhoz tartozó Kanári-szigetek egyik karakteres tagjának lakossága kb. 125 ezer fő, 7 községe van, fővárosa Arrecife. Központi tájait közel 300 tűzhányó teszi változatossá, ezért „száz vulkán szigetének” is hívják, felszíne erősen tagolt és itt hullik a szigetek közül a legkevesebb csapadék. A sziget területe 846 km², hossza 60 km, szélessége 12 km. Partvonala 213 km, ebből strandolásra mindössze 16,5 km (homokos 10 km) alkalmas, a többi sziklás. Az egykori vulkánkitörések az egész sziget arculatát meghatározzák, annak nagy részét máig terméketlen, megszilárdult láva borítja, a tengerpartokat pedig többnyire nem fehér vagy sárga homok borítja, hanem jellemzően fekete.
Igazi ínyencségeket és különlegességeket kínáló sziget, ami nem a megszokott pálmafás, homokos strandos, tömegturisták által kedvelt nyaralóhely: vadromantikus, sokszor holdbéli vidékre emlékeztető érintetlen természeti tájak jellemzik, idegenforgalmi kínálatát pedig inkább az egyedibb dolgokra nyitott, környezetbarát aktív turisták méltányolják, akik számára izgalmas program lehet a kerékpározás, vitorlázás, vulkán- vagy barlangtúra és a helyi borokkal bortúrákon való ismerkedés. Érdekesség, hogy a szigeten a fejlesztések és építkezések során is tudatosan megőrizték a természet alkotásait, így például a villanyvezetékek a föld alatt futnak, a különleges építmények pedig teljes összhangban vannak a környező természettel.
Lanzarote szigete az UNESCO nyilvántartása alapján bioszféra-rezervátumnak minősül. Az utolsó vulkánkitörés 1824-ben volt itt. Nemcsak domborzati formái különlegesek, de élővilága is, melyek védelmére hozták létre az 51 km²-es Timanfaya Nemzeti Parkot, mely a sziget egyik legfőbb látványossága. A sziget délnyugati részén elterülő nemzeti park a „Tűzhegyek” (Montañas del Fuego) környékén található, a „holdbéli tájat” a legnagyobb, 1730–1736 közötti vulkáni kitörés-sorozat hozta létre, amikor több, mint 100 vulkán tört ki. A nemzeti park csak szervezetten látogatható! Mindenképpen érdemes a parkot felkeresni, hiszen ennél közelebb aktív vulkánhoz nem igen kerülhetünk: még a látogatóközpont előtt heverő kavicsok is olyannyira felmelegednek a mélyben zajló intenzív folyamatoknak köszönhetően, hogy szinte égetik az ember kezét. A rövid vulkáni körút után jóleshet megpihenni a látogatóközpont éttermében, ahol egy mélybe vájt, kúthoz hasonló építmény szolgál kemenceként, a tetején lévő grillrácson pedig frissen sülnek a különböző húsok, halak és egyéb finomságok.
A másik népszerű nevezetesség a szigeten a Lago Verde, azaz a Zöld Lagúna El Golfo nevű halászfalu közelében. A lagúna egy vulkáni kráter félkör alakú maradványa és fekete, illetve vörös lávakövek veszik körül. Látványos zöld színét a különleges mikroorganizmusoknak, vulkáni ásványoknak és az óceán vizének köszönheti. A Jameos Del Agua és a Cueva de Los Verdes 2 vulkánikus barlang, amelyek részei a föld leghosszabb lávacsatornájának, a Tunnel of Atlantisnak. A barlangok szervezett túra keretében látogathatók, a túra végén pedig különleges fényjátékban is részünk lehet. De van itt különleges kaktuszkert is, a híres művész, Cesar Manrique tervezte különleges "amfiteátrum", a Jardin de Cactus, ahol a világ minden tájáról származó, több mint 1000 kaktusz látható.
A szörfösök paradicsomának a sziget északnyugati része mondható, a legideálisabb Famara környéke, ahol számos szörf-kölcsönző és oktató is várja a sportolni vágyókat. Ha viszont búvárkodni szeretnénk, a déli oldalon találni a legmegfelelőbb merülőhelyeket, mint például a Playa Blanca és Puerto del Carmen környéke. A víz alatt látni itt roncsokat, és üregeket, sőt, az egyik legfurcsább cápafaj, a tenger fenekén békésen pihengető angyalcápák egyedeivel is közelről találkozhatunk.
Vulkáni sziget létére azért akad Lanzarote szigetén is aranyhomokú strand: a Papagayo-fok paradicsomi tengerpartjának 2 kilométerén aranyszínű homok és kék víz csábítja a strandolni vágyókat. Sőt, igazi tengeralattjárón utazva akár tengeri szafarira is befizethetünk, amely során 30 m mélyre merülve csodálhatjuk meg az Atlanti-óceán különleges élővilágát.
Hasznos repülőjegy vásárlás tippek
A Wizz Air fapados (diszkont) repülőtársaság is kínál Budapestről olcsó repülőjegyet Lanzarote szigetére, ugyanakkor minőségi repülős utazást biztosít járataival az Aer Lingus, a British Airways, az Iberia vagy az AirFrance KLM légitársaság is. Az utóbb felsorolt nagy nemzeti repülőtársaságok járataira is kifoghatunk Budapestről olcsó repülőjegyet, ha legalább 2-3 hónappal előbb lefoglaljuk azt.
Repülőtér információk
Lanzarote szigetének nemzetközi reptere az Aena Nemzetközi Repülőtér (Aena International Airport (ACE)), ami Arrecifétől 5 km-re nyugatra található. Innen buszokkal juthatunk el a sziget különböző településeire, nyaralóhelyeire.
Tömegközlekedés
Lanzarote szigetén belül buszokkal és taxival közlekedhetünk, illetve természetesen számos helyen tudunk autót is bérelni. A szigetek közt hajóval/komppal és repülővel tudunk közlekedni.