Turizmus
Curaçao (hivatalos nevén hollandul: Land Curaçao) egy sziget a Karib-tenger déli részén, Hollandia társult állama, Venezuela partjai közelében. A Holland Királyság alkotmányos része a tőle 13 km-re található lakatlan Kis-Curaçao (hollandul: Klein-Curaçao) szigettel együtt. A szigetet 1499-ben a spanyolok fedezték fel, majd 1634-ben meghódították a hollandok, sokáig a Holland Nyugat-indiai Társaság rabszolga-kereskedelmének központjaként működött. A napóleoni háborúk következtében az 1700-as években többször is gazdát cserélt, tartozott Angliához és Franciaországhoz is. 2010. októberéig a Holland Antillák része volt, majd a Holland Királyságon belüli társult állammá vált. Fővárosa Willemstad. Curaçaónak több kikötője is van, amelyek magánjachtok, utasszállító óceánjárók és teherhajók fogadására is alkalmasak, és egyre népszerűbb célpontjai a tengerjáró hajóutaknak. A legnagyobb kikötő a főváros szívében, a Szent Anna-öbölben található.
Éghajlata trópus, klímája félsivatagos. Januártól szeptemberig tart a száraz, míg októbertől decemberig az esős évszak. Curaçao hőmérséklete egész évben kellemes és kiegyenlített, ahol az állandó tengeri szellő nappal hűti, éjjel melegíti a területet, így egész évben kiváló úti cél. A sziget kívül esik a hurrikánok zónáján. Az évi átlagos nappali hőmérséklet 27 °C. Növényzete alapvetően eltér a tipikus trópusi szigetekétől, jellemzően bozótos, kaktuszos, örökzöldes területeket találunk rajta, de a partvidéken dúsabb a növényzet. Érdekesség, hogy a narancs egy különleges fajtája, a laraha, csak itt fordul elő a világon. Annak gyümölcse érett formájában is ehetetlenül keserű és zöld, ám héja adja a világhírű koktélalapanyag, a Curaçao likőr ízét.
A főváros, Willemstad egy igazán egyedi hangulatú és szép, koloniális stílusú város, ahol közel 700 17-18. századi holland stílusú, színes ház pompázik. Willemstad óvárosa a kikötővel az UNESCO kulturális világörökségének is részét képezi. Igazán érdekes megfigyelni, hogyan találkozik a holland-európai hatás a trópusi karibival: olyan érzésünk lehet, mintha egy karibi színekbe vont kis Amszterdamban járnánk. A városközpont 2 fő negyedét a Szent Anna-öböl választja el egymástól. A Punda negyedben üzleteket, éttermeket és múzeumokat találni, míg a sziget másik oldala elsősorban a helyi lakosság élettere. A fővárosban hidak ívelnek át a hosszú öböl felett: egyrészt a híres, 1888-ban épült Emma királynő pontonhíd, másrészt az 1974 óta álló Julianna királynő híd. Érdemes felkeresni a hollandok által épített védelmi erődöket is, melyek a sziget délebbi stratégiai pontjain találhatóak és melyek közül 5 napjainkban is látogatható.
A sziget vizei kiválóak búvárkodásra és sznorkelezésre: a víz hőmérséklet átlagosan 25 °C-os és olyan kristálytiszta, hogy akár 30 méterre is leláthatunk. A környező tengerben több, mint 400-féle tengeri élőlény figyelhető meg, beleértve a rájákat, cápákat, teknősöket és a káprázatos, színes korallokat, így igazi búvárparadicsomról beszélhetünk. De akár delfinekkel való úszásra is lehetőségünk nyílik, ha ide utazunk! Curaçao további vonzerejéhez tartoznak a fehér homokos tengerpartok, a kényeztető spa lehetőségek és az izgalmas művészeti galériák kiállításai, de találkozhatunk itt karneváli forgataggal és felkereshetünk látványos nemzeti parkokat, barlangokat is.
Hasznos repülőjegy vásárlás tippek
Számos repülőtársaság kínál Budapestről olcsó repülőjegyet és minőségi repülős utazást Curaçao szigetére, mint például az Air France-KLM, a British Airways, az Iberia, a Lufthansa vagy az American Airlines légitársaság is. A felsorolt nagy nemzetközi repülőtársaságok járataira is kifoghatunk Budapestről olcsó repülőjegyet, ha legalább 2-3 hónappal előbb lefoglaljuk azt.
Repülőtér információk
Curaçaot a Hato Nemzetközi Repülőtér (Hato International Airport (IATA: CUR)) szolgálja ki, amely Plaza Margareth Abrahamban, a sziget északi részén található, nem messze a fővárostól. Innen busszal vagy taxival juthatunk el a sziget különböző pontjaira.
Tömegközlekedés
Curaçao tömegközlekedését a szigeten buszok, a környező szigetekkel összeköttetésben pedig kompok biztosítják.