Turizmus
Szingapúr az azonos nevű törpeállam fővárosa, a világ egyik kiemelkedő jelentőségű gazdasági központja. Maga a Szingapúri Köztársaság a Maláj-félsziget déli csücskénél elhelyezkedő szigeteken fekszik: a fővárosnak is otthont adó fősziget és még kb. 60 kisebb sziget alkotja. A szigeteket északról Malajzia és a Johor-szoros határolja, délről Indonézia található a közelében. A világ legbiztonságosabb országa és leggazdagabb állama. Itt található a Föld legnagyobb olajfinomító-kapacitása.
Lévén a trópusi övezetben fekszik, átlagosan 23-30 °C közötti a napi hőmérséklete, 85-100% magas páratartalommal. Az esős évszak novembertől januárig tart. Érdekesség, hogy az országnak saját vízforrása alig van, így a sziget egyetlen édesvízkészlete az esővíz, amelyet több víztározó gyűjt össze.
Szingapúr Délkelet-Ázsia legmodernebb nagyvárosa, Ázsia legfontosabb ipari központja, melynek kikötője a világ legforgalmasabbja. A város lakossága kb. 5,5 millióra tehető. Gyorsan fejlődő, tudatosan megtervezett város, mely tökéletes út- és közlekedési hálózatával, modern autópályáival és metrójával, gyönyörűen rendben tartott zöld területeivel, parkjaival, vad dzsungeleivel, állandó hőmérsékletű, kellemes tengerpartjával és a világ első légkondicionált utcájával a világ top desztinációi közt szerepel. Szingapúr egyúttal a vásárlók paradicsoma is: itt található a világ egyik legismertebb bevásárló utcája, az Orchard Road. Mivel közlekedés földrajzi szempontból ideális elhelyezkedésű, tökéletesen alkalmas megálló hely Európa, Ázsia és Ausztrália között.
Szingapúrt 1819-ben a brit gyarmati terület kereskedelmi központjaként alapították, melyet függetlenedése után stratégiai jelentőségű kikötője hamarosan a világ egyik legfejlettebb városává tette. A városközpontban a leghatalmasabb bankok és társaságok felhőkarcolói magasodnak a modern sugárutak és üzletek mellett. Az egykori gyarmatosítás jelei ugyanakkor a mai napig felfedezhetők Szingapúrban: a brit építészet jellegzetességei, a kínai negyedek, „Kis India” nevezetű körzet, illetve az Arab Street nevű, mecsetekkel teli muszlim terület is ezekről árulkodnak.
Érdekesség, hogy a városias képet mutató városállamban az eredeti növénytakaróból, a trópusi esőerdőből csekély mennyiség, mindössze 5 % terület maradt meg. Ennek kárpótlásaként hozták létre a világ legszebbjének mondott, páratlan trópusi gyűjteménnyel rendelkező Szingapúri Állat- és Növénykertet.
A Jurong Madár Park tulajdonképpen egy dzsungel a város közepén, ahol függővasúton utazhatjuk végig a hatalmas, 600 különböző madárfaj kb. 9000 egyedének lakhelyéül szolgáló létesítményt. Itt található ugyanakkor a világ legnagyobb emberi kéz alkotta vízesése is.
A Lepkék Parkja, a Rovarok Királysága és az Ócenárium a környék állatvilágának egy-egy részletét mutatja be.
2010-ben Szingapúrban rendezték meg az ifjúsági olimpiai játékokat, illetve 2008. óta Formula 1 verseny futamok helyszíne is.
Egyik legfőbb turista látványosságai közé tartozik a Singapore-folyón lévő, brit gyarmati idők egykori folyami kikötőjeként szolgáló Clarke Quay, ahol a gyarmati időket idéző házikók mára zsúfolt kiülős éttermekként, esti szórakozóhelyekként várják a vendégeket.
Rengeteg természeti és mesterséges látványossággal szolgál a Sentosa-sziget, ahol az egyetlen megmaradt tengerparti erőd, a Siloso-erőd is található.
A fenntartható fejlődés jegyében épült Gardens by the Bay ("Öböl menti kertek") egy 101 hektáron elterülő, elsősorban ökoturisztikai célpont, ahol 2 óriás méretű üvegházzal és 18 mesterséges, napenergiát gyűjtő, éjjel önerőből világító ún. "szuperfával" várják a látogatókat. A szuperfák 25-50 méter magas, növényekkel teleültetett műfák, mely közül 2 fát egy skywalk elnevezésű híddal is összekötöttek. Innen lélegzetelállító panorámában lehet gyönyörködni.
Annak, akit lenyűgöz, ha a város a lábai előtt hever, feltétlen érdemes a Marina Sands Bay szálloda meglátogatása, hogy a 200 méter magasba nyúló tetőről egy 150 méter hosszú infinity (végtelennek tűnő, ún. panoráma) medencében úszkálva élvezhesse a pazar éjszakai kilátást.
Panoráma szempontjából további élménygazdag programlehetőség lehet a Singapore Flyer 165 méter magas óriáskerekének használata, amelyre felülve egy légkondícionált, többszemélyes üvegkapszulából 37 percen keresztül csodálhatjuk a szingapúri építészet és várostervezés remekeit, valamint 45 km-es távolságú környékét.
Szingapúr - lévén multikulturális lakosságú város - a világ gasztronómiájának egyik fellegvára, az ázsiai konyhai örömök helyszíne, tele nyüzsgő utcai kifőzdei árusokkal, éttermekkel, non-stop ételbárokkal. A kínai negyedben például szinte minden háztömb rendelkezik saját food courttal azaz "ételudvarral", ahol több kis konyha választékából lehet csemegézni. Több gasztronómiai fesztivált is rendszeresen megszerveznek, melyek közül a leghíresebb a Singapore Food Festival.
Casino negyeddel és tetőteraszon zajló fergeteges partykkal vonzza a város az éjszakai élet szerelmeseit, míg a relaxációt és mentális feltöltődést a legkülönfélébb wellness spa-k biztosítják.
Hasznos repülőjegy vásárlási tippek
Minőségi repülős utazást biztosít járataival Budapestről Szingapúrba az Air China, a Singapore Airlihnes, az Air France KLM, a British Airways, a Lufthansa, a Turkish Airlines, az Emirates Airlines, a Qatar Airways, a SWISS vagy az Etihad Airways légitársaság is. A felsorolt nagy nemzetközi légitársaságok járataira is kifoghatunk Budapestről olcsó repülőjegyet, ha legalább 2 hónappal előbb lefoglaljuk azt.
Repülőtér információk
Szingapúr Délkelet-Ázsia legnagyobb légi közlekedési csomópontja, így Európa, a Közel-Kelet, Ausztrália, Új-Zéland, Észak-Amerika és Dél-Afrika is közvetlenül elérhető repülővel a városból.
A város fő nemzetközi repülőtere a 3 terminálos Changi Repülőtér(Changi Airport (IATA: SIN)), amit a "világ repülőterének" is neveznek. A terminálok jól kiépítettek, komfortosak és nagyon dizájnosak: az egyik saját belső kerttel és pillangóparkkal, míg a másik kanapékkal és hangulatvilágítással felszerelt zenesarokkal, vagy épp úszómedencével, jacuzzival és masszázs szalonnal, de akár saját mozival kényezteti az utasokat. Az ingyenes Skytrain vonat mindhárom terminálról könnyen elérhető. Ezen kívül shuttle busszal, elővárosi vasúttal, taxival vagy busszal juthatunk be a városközpontba.
Tömegközlekedés
Az MRT (Mass Rapid Transit) és LRT (Light Rail Transit) vonatok útvonalhálózata biztosítja a városon belüli tömegközlekedés bázisát, mellyel kényelmesen és olcsón utazhatunk Szingapúron belül. Természetesen buszok is közlekednek, de azok lassabbak, így kevésbé kényelmes utazási módot jelentenek.
A Singapore-folyón ún. bumboat hajókkal fizetett, hajós idegenvezetésen is részt vehetünk.
A városban sajnos nincs központi buszpályaudvar, így a különböző busztársaságok helyközi járatai a város különböző állomásairól indulnak és érkeznek.
A Malajziai Vasúttársaság(Malayan Railway or KTMB) közvetlen gyorsvonatokat működtet a maláj johor bahrui JB Sentral vasútállomás és a szingapúri Woodlands Train Checkpoint határállomás között, így gyorsan és kényelmesen utazhatunk innen akár a közvetlenül szomszédos országokba is.
A város 5 kikötője fogad nemzetközi hajókat és kompokat. Kompok közlekednek Szingapúrba például a szomszédos indonéz Riau Islands-be és a maláj Johorba.