Turizmus
Kijev Ukrajna fővárosa, egyben legnagyobb városa. Az ország középső részén, a Dnyeper folyó 2 partján fekszik, északról a Deszna folyó és a Kijevi-víztározó, délről a Kanyivi-víztározó határolja. Lakosainak száma megközelíti a 3 millió főt. Kelet-Európa fontos ipari, kulturális, oktatási és tudományos központja. Kelet-Európa egyik legrégibb városaként tartják számon, amit kb. az 5. században alapítottak a korai keleti-szlávok és hamar jelentős kereskedelmi központtá fejlődött. Napjainkban egyre jelentősebb turista célpont is, ahol gazdag történelmi múlt, az új és a régi keveredése nyűgözi le az utazót.
Éghajlata kontinentális, ahol a telek nagyon hidegek és gyakran havasak, akár -20 °C-kal, a nyarak melegek, és akár a 35 °C-ot is elérheti a hőmérő higanyszála. Kijev híres az indián nyárról: utazásra leginkább a kora őszi időszak ajánlott, amikor kellemesen meleg klíma (20-25 °C) és kevés eső a jellemző.
Az ukrán főváros leghíresebb látnivalói az UNESCO Világörökségi listáján is szerepelnek: a pazar mozaikokkal díszített Szent Szófia székesegyház épületegyüttese és az ukrán ortodox egyház fejének székhelye, világ egyik legkülönlegesebb műemlékegyüttese, a Kijevi Barlangkolostor (Pecserszka Lavra). A Szófia-kolostor aranyozott hagymakupolával díszített, türkiz és fehér színekben pompázó harangtornya Kijev egyik jelképe. Lenyűgöző épület a városban továbbá a 18. századi barokk Mária-palota/Marijinszkij-palota (Mariyinsky Palace) és varázslatosan szép parkja, melyek eredetileg a cári család kijevi rezidenciájául szolgáltak. A számos egyházi látnivaló közül mindenképpen érdemes még felkeresni a Szent Mihály- és a Szent Vlagyimir székesegyházakat is.
Kijevben járva feltétlenül keressük fel az Aranykapu díszráccsal körbevont falmaradványait, ami annak idején a főváros híres főbejárata volt. A várost egykor körülvevő hatalmas földsáncán 3 bástyaszerű kaput nyitottak, ez az 1037-ben épült nyugati kapu volt közülük a legerősebb és legdíszesebb. Nevét onnan kapta, hogy a tölgyfából épült súlyos kapuszárnyakat aranyozott rézlapokkal borították.
Az ukrán főváros legmonumentálisabb és legbizarrabb alkotása a II. világháború hőseinek emlékére 1981-ben emelt Anyaföld-szobor. Ukrajna legnagyobb múzeumának, a Nagy Honvédő Háború Múzeumának vagy más néven Hősi Háború Múzeumának részét képező szobor egy a kardját a magasba emelő nőalakot formáz, és mintegy 102 m magasan emelkedik a város fölé.
Kijevben többszáz étterem, bár és kávézó kínálatából válogathatunk: ne hagyjuk ki a tradicionális ukrán ételek megkóstolását se, úgy mint a varenik (kis, töltött tésztafánk) és a híres ukrán répaleves pampushkivel, azaz fokhagymás-olajos tekercsekkel. Leghíresebb utcája a Khreshchatyk utca, amelyet a hétvégente a forgalom elől is elzárnak, így gyalogosan is felfedezhetjük és élvezhetjük annak számos üzletét, kávéházát, éttermeit és a piacot.
Hasznos repülőjegy vásárlás tippek
Számos fapados repülőtársaság - mint például a Wizz Air, az Ukraine International Airline, az Air Baltic vagy az Aegean - kínál Budapestről olcsó repülőjegyet Kijevbe, ugyanakkor minőségi repülős utazást biztosít járataival az Austrian Airlines, az Alitalia, a Brussels Airlines, a Czech Airlines, az Air France KLM, a British Airways, a Lufthansa vagy a LOT légitársaság is. Az utóbb felsorolt nagy nemzetközi repülőtársaságok járataira is kifoghatunk Budapestről olcsó repülőjegyet Kijevbe, ha legalább 2-3 hónappal előbb lefoglaljuk azt.
Repülőtér információk
Kijevet 2 nemzetközi repülőtér szolgálja ki: a régebbi a város délnyugati részén, a centrumtól kb. 8 km-re található Zsuljani Nemzetközi Repülőtér (Zhuliany International Airport ((EV)), amely a kisebb, regionális járatokat fogadja, ide érkeznek többek között a Wizz Air repülőtársaság budapesti járatai is. Innen buszokkal és metróval juthatunk a városközpontba. A másik a centrumtól 36 km-re délkeletre megépült Boriszpili Nemzetközi Repülőtér (Boryspil International Airport (KBP)), amit a nemzetközi járatok túlnyomó többsége vesz igénybe. Innen busszal juthatunk be a városközpontba.
Tömegközlekedés
Kijev fő tömegközlekedési eszköze a metró, de buszok, trolibuszok és vonatok is szolgálják a közösségi közlekedést. Egyedi közlekedési eszköze az 1905-ben megnyílt sikló, ami a meredek hegyoldalon, a Dnyeper folyó fölött, a város felső része és az alsó negyed között ingázva szállítja utasait.