Turizmus
A Kínai Népköztársaság fővárosa, Peking (Beijing, szó szerinti fordításban: "északi főváros") népességét tekintve Sanghaj után a második legnagyobb kínai város, a 4 tartományi jogú város egyike. Peking Kína politikai, oktatási és kulturális központja, ennek megfelelően rendkívül gazdag történelmi látványosságokban, illetve számos kormányzati és kulturális intézmény székhelye is. A kb. 21,5 millió lakosú Peking meglehetősen sík és száraz vidéken fekszik, mindössze 3 hegy övezi a város határait.
Amennyiben az ország saját nemzeti légitársaságát választjuk és az Air China valamely közvetlen járatára vásárolunk repülőjegyet, átszállás nélkül, akár 9 és fél óra utazással eljuthatunk a kínai fővárosba.
Peking egyik legnépszerűbb látnivalói közé tartozik a világ legnagyobb palotakomplexumaként számon tartott Tiltott Város. Ez a gyönyörű állapotban megőrzött fényűző épületegyüttes 500 éven át szolgálta az uralkodó dinasztiákat. A palotamúzeum közel 2 millió műtárgyat őriz: kerámiákat, festményeket, arany-, ezüst- és bronztárgyakat, becses dokumentumokat és egyéb értékeket.
Népszerű turisztikai célpont továbbá Kína legősibb és legautentikusabban fennmaradt császári parkja, az 1000 éves múltra visszatekintő művészeti remek, a Beihai Park, melyet 5 dinasztián át építettek. A mesterséges dombokkal, színes pavilonokkal és díszes templomokkal tűzdelt park mellett a Beihai-tó nyáron csónakázásra, télen korcsolyázásra is alkalmas.
Peking tudhatja magáénak ugyanakkor a világ legnagyobb tereként számon tartott, több, mint félmillió ember befogadására képes teret, a Tienanmen teret (Mennyei Béke Tér).
Igazi látványosság, kihagyhatatlan turista állomás Kína legszebb és legnagyobb királyi parkja, a császárok egykori pihenőhelye, a Nyári Palota, mely Peking központjától 15 km-re nyugatra található. A mintegy 3000 építményből (paloták, templomok, hidak, tornyok) álló terület háromnegyedét víz borítja, északi partján díszes folyosó húzodik hosszasan, ahol ezernyi miniatűr szemlélteti a kínai mitológia történeteit. A hosszú folyosó végpontja az ún. márványhajó, egy a vízen lebegő, díszes, kétszintes pavilon a vízre reflektáló tükrökkel és vízköpő sárkányokkal.
De nem csak a hagyományos kulturális örökségek miatt érdemes felkeresni a várost! Itt található a világ legnagyobb beltéri akváriumrendszere, a Pekingi Akvárium, ahol megidézik az amazonasi esőerdőket, láthatóak pandák, piranhják, bálnák, delfinek és egyéb ritka halfajok, sőt, a legvakmerőbbek akár a cápa akváriumban is alámerülhetnek. A létesítményt egy szép csatorna köti össze a Nyári Palota területével, így akár egy kellemes csónakázással is megtehetjük az utat.
Az esti kivilágításkor leglátványosabb, "madárfészekre" emlékeztető épület, a Pekingi Nemzeti Stadion adott otthont a 2008-as nyári olimpiai játékoknak. A fészektető immár a világ legnagyobb acélszerkezete, mely 45 ezer tonna acélból készült el. A madárfészek belsejében a legnagyobb belvárosi síközpont lelt otthonra.
A gasztronómia iránt elhivatottaknak a hangulatos lámpásokkal megvilágított Gui Jie, vagyis Szellem utcát érdemes felkeresniük, amely a nap 24 órájában nyitva tartó éttermekkel van tele. Aki pedig igazi kihívásokra vágyik a nemzetközi fogások terén, annak a Wangfujing éjszakai piac lesz a helye, ahol többek közt skorpiót, frissen sült szöcskét vagy tengeri csillagot is kóstolhat.
Hasznos repülőjegy vásárlási tippek
Számos repülőtársaság kínál Budapestről repülőjegyet Pekingbe: minőségi repülős utazást biztosít járataival például az Air China, az Air France KLM, az Emirates Airlines, a Qatar Airways, a British Airways, a Lufthansa, a SWISS vagy az Alitalia repülőtársaság. A felsorolt nagy nemzeti légitársaságok járataira is kifoghatunk Budapestről olcsó repülőjegyet Pekingbe, ha legalább 2-3 hónappal előbb lefoglaljuk azt.
Repülőtér információk
Peking fő repülőtere, a Peking Fővárosi Nemzetközi Repülőtér (Beijing Capital International Airport, IATA: PEK), amely a város központjától kb. 20 kilométerre található Sunji kerületben helyezkedik el. Ez a repülőtér az Air China nemzeti légitársaság bázisa. A városközpontból a repülőteret elérni az Airport Expressway autópályán keresztül, leggyorsabban (kb. 20 perc) pedig az olimpiára készült repülőtéri gyorsvasút igénybevételével lehet.
Tömegközlekedés
Peking közúti összeköttetéssel rendelkezik Kína minden területével: 9 autópálya és 11 kiemelt országút érinti a fővárost. A metróvonalak, a buszok és trolik útvonalai szinte behálózzák a várost. 2 csomóponti vasútállomása van, a Peking Főpályaudvar és a Nyugati Pályaudvar. A városban további 4 nagyobb pályaudvar bonyolít utasforgalmat: a Keleti, az Északi, a Fengtai és a Déli. A külvárosokban számos kisebb állomás is található. Az egész országba indulnak vonatok a nap 24 órájában. Nemzetközi vonatok indulnak több oroszországi városba, az észak-koreai Phenjanba vagy a hongkongi Kowlooba is. Pekingtől északnyugatra található a Kínai Nagyfal leglátogatottabb szakasza, a 600 éves Badaling erőd, amelyet expressz vonat köt össze Pekinggel.