Turizmus
Tokió Japán közigazgatási központja, a kormány és a japán császár székhelye. Kb. 12 millió ember, vagyis Japán lakosságának 10%-a él itt, míg a Nagy Tokió Agglomeráció cc. 33-36 millió ember lakhelye, ezzel a világ legnépesebb urbanizált területének minősül. Egy 2015-ös felmérés szerint világelső a legélhetőbb városok ranglistáján, ugyanakkor a világ legbiztonságosabb városának is tartják. A metropoliszban 5 jelentős számú kisebbség is él, úgy mint kínaiak, koreaiak, filippinók, amerikaiak és a britek.
A város a Csendes-óceán partján, az ország legnagyobb szigetén, a Honsú-szigeten fekszik. Tokióhoz 2 szigetcsoport is tatozik, az Idzu-szigetek és az Ogaszavara-szigetek. Éghajlata nedves szubtrópusi, így időjárását meleg, párás nyarak és enyhe telek jellemzik. A legmelegebb hónap az augusztus, ekkor akár 30 °C fölé is emelkedhet a legmagasabb hőmérséklet.
Tokió nem csak az ország politikai központja, de egyben üzleti, gazdasági, közlekedési, televíziós- és információs, oktatásügyi és kulturális centruma is. Számos nemzetközi óriásvállalat, bank és biztosító társaság székel Tokióban, ezzel a világ legnagyobb városi gazdaságával rendelkezik. A Tokiói Tőzsde a 2. legnagyobb a világon.
Tokió 1964-ben már otthont adott a nyári olimpiai játékoknak, majd 2020-ban ismét a nyári olimpiai játékok helyszíne lesz.
A városban számtalan látnivaló, izgalmas érdekesség és gyönyörű park, közkert található. A teljesség igénye nélkül következzen néhány ízelítő ezek közül:
A tokiói Császári palota a város szíve-lelke, mely ma is a császári család otthona. Évente kétszer, január 2-án és december 23-án látogatók is beléphetnek a palotába és megtekinthetik a császári család néhány szobáját. Az épületet egy csodaszép, hatalmas és nyilvános park övezi, ahol bármikor kellemes séta tehető. A kert talán a tavaszi cseresznyefa virágzáskor a legszebb.
Tokió legrégebbi, 645-ben épült és leghíresebb buddhista temploma a Senso-ji Templom, amely mellett az Asakusa shinto szentély is található. A templomhoz a Kaminarimon nevű buddhista kapun átkelve juthatunk, melynek közepén hatalmas vörös és fekete papírlámpa díszeleg, hogy elűzze a viharokat A templom környékén több tucat boltocska, a közelben a Demboin kert várja a turistákat.
Sajátos látványt nyújt Meidzsi (Meiji) császár sinto szentélye, ahol az udvaron lévő fa törzsén a hívők fatáblácskákra írt kívánságai függnek. A környező park hagyományos esküvők gyakori helyszíne, meseszép erdővel, templomegyüttessel és íriszkerttel. A park mellett fekszik Tokió divatcentruma, az Omotesando, ahol széles járdákról csodálhatjuk az elegánsabbnál elegánsabb kirakatokat és extravagáns ruhadarabokat.
Érdekes élmény lehet az Edo-Tokio Múzeum, ami lebilincselő vizuális elemekkel mutatja be a város történelmi, művészeti, kulturális és építészeti hagyományait.
A világhírű Akihabara Tokió elektronikus bazár- és üzletsora, ahol egyszerűen bármit megvásárolhatunk, kedvező áron. A Harajuku és a Ginza negyed a divatról híres, ahol a legismertebb japán ruhatervezők munkáit és egyedi holmikat szerezhetünk be.
Tokióban található a világ 2. legmagasabb épülete, a 634 méteres Tokyo Skytree ami egyben Japán legmagasabb szabadon álló tornya. Pazar látványt nyújt éjszakánként az öbölben található ún. Szivárvány-híd, amely minden este piros, fehér és zöld fényben pompázik, napelemes izzóinak köszönhetően.
A japán főváros felhőkarcolóit és 2. legmagasabb (243 m) épületét, a kéttornyos Városházát a Sindzsuku negyedben csodálhatjuk meg, ahol egyben a világ legforgalmasabb (napi 2 millió utas) vasúti pályaudvara is található. A Városháza tornyaiból szintén pazar kilátás tárul elénk, még a 200 km-re lévő Fuji-hegy vonulatai is láthatók innen.
Az Eiffel-torony mintájára színes, japán stílusban épült a jól ismert Tokió Torony (Tokyo Tower), amely eredetileg egy 332 méter magas TV-antennának készült. A torony csodás panorámával rendelkezik és üzleteknek, éttermeknek, egy viasz-múzeumnak, egy Guinness rekord múzeumnak, egy akváriumnak és egy ún. holografikus misztérium múzeumnak is otthont ad. A legfelső emeletén pedig egy interaktív művészeti galériát csodálhatunk meg.
Aki kíváncsi a helyi halpiac sajátosságaira, ne hagyja ki a napkeltekor nyitó Cukidzsi halpiac meglátogatását, ahol a hangzavar és tülekedés közepette cc. 400 féle ehető tengeri élőlény talál gazdára. A piac körül számos kis kávézó és bár várja a vendégeket és olyan helyi főtt vagy sült fogásokat kóstolhatunk meg, mint a sabu-sabu, a szukijaki vagy a tempura.
A híres Kabukicso a tokiói éjszakai élet központja, ahol a kocsmák, bárok, klubok, karaoke-helyek, mozik és színházak közt minden korosztály megtalálja az igényeinek megfelelő könnyed szórakozási lehetőséget. Kifejezett bulinegyed a multikulturális Roppongi, a Shinjuku, a Shibuya, a Harajuku és az Ikebukuro.
Hasznos repülőjegy vásárlási tippek
Több repülőtársaság is kínál repülőjegyet Budapestről Tokióba: minőségi repülős utazást biztosít járataival a Japan Airlines, az Air France KLM, a British Airways, a Lufthansa, a LOT, a Turkish Airlines, a Finnair, a SWISS, az Etihad Airways, az Emirates Airlines, a Qatar Airways vagy az Alitalia légitársaság is. A felsorolt nagy nemzeti repülőtársaságok járataira is kifoghatunk Budapestről olcsó repülőjegyet, ha legalább 2-3 hónappal előbb lefoglaljuk azt.
Repülőtér információk
A belvárostól néhány kilométerre található a Haneda Tokiói Nemzetközi Repülőtér(Haneda Airport (IATA: HND)), amely Ázsia egyik legforgalmasabb légikikötője. Innen legegyszerűbben vasúton juthatunk be a centrumba.
Tömegközlekedés
Tokió rendkívül fejlett tömegközlekedéssel rendelkezik, az ország legnagyobb vasúti, közúti és légi közlekedési csomópontja. A városi tömegközlekedés nagyrészt a metró- és a vasúthálózaton zajlik. A buszoknak, villamosoknak és mágnesvasutaknak csak másodlagos a szerepe. A különböző járatokat több közlekedési vállalat működteti. A vasútállomások egyben a városi élet központjai is.
A helyi, regionális és belföldi vasúti járatok a Tokió és a Sindzsuku pályaudvarról érhetők el.
Jól kiépített kerékpárutakon közlekedve biciklivel vagy akár vízi busszal és komppal is felfedezhetjük a várost.