Turizmus
A Balti-tenger mentén, a Finn-öböl partjain fekvő, szigetek által körülölelt Helsinki Finnország fővárosa, egyben legnagyobb városa. Számos öböl és félsziget tagolja, egy 2013-as felmérés szerint pedig a 8. legélhetőbb város a világon. Helsinkit hosszú, kemény és sötét telek jellemzik, ami novembertől márciusig tart. A nyári időszak kora júniustól késő augusztusig tart, amikor átlag 22 °C a nappali legmagasabb hőmérséklet. Nyaranta a nappali órák száma szokatlanul magas, a naplementékre késő éjjel kerül sor és a június elejétől július közepéig terjedő időszakban tulajdonképpen éjszaka sincs igazán sötét. Turistaként leginkább a nyári időszakban ajánlott Helsinki meglátogatása.
Helsinkit élénk sportélet jellemzi: itt rendezték meg például az 1940-es XII. és az 1952-es XV. nyári Olimpiai játékokat. Ugyanakkor futóesemények, Nordic Walking, sífutás, futball, úszás és atlétika sportágakban is nemzetközi rendezvények rendszeres helyszínéül szolgál. Labdarúgócsapata a Helsingin JK.
A város egyik legfőbb látnivalója a híres Uspenski Székesegyház, amely Nyugat-Európa legnagyobb ortodox temploma. A templom belseje meseszép bizánci-szláv ikonokkal díszített.
Világhírű a Temppeliaukio sziklatemplom, amely egy valódi, ma is működő barlang-egyház. Érdekessége, hogy egy hatalmas sziklatömbbe robbantva alakították ki a belső teret, majd ezt üveg és réz alkotóelemekből álló lapos, 23m átmérőjű kupolával fedték be. Falait rusztikus, rózsaszín-szürke gránit tömbök alkotják. A templom olyan csodálatos akusztikával rendelkezik, hogy koncertek helyszíneként, sőt olykor stúdióként is funkcionál.
Mindenképpen érdekes látnivaló lehet a 3 szakaszra osztott Sofiankatu utca, amely fűtött és az év 365 napján napi 24 órában várja a látogatókat. Az utca első szakasza az 1800-as éveket idézi: hézagosan, kerek kövekkel borított, közvilágítás nincs rajta. A második szakasz már téglalap burkolatú, közkúttal, tűzcsappal és gázvilágítással ellátott, az előző századvég világát idézi. Az utca 3. szakasza már a század harmincas éveinek jellegzetességeit hordozza, ahol megjelenik a telefonfülke, a korhű padok és az elektromos közvilágítás.
Helsinkitől néhány km-re, egy gyönyörű szigeten található a Seurasaari Szabadtéri Múzeum, egy a hagyományos finn falusi élet mindennapjait bemutató skanzen, fesztiválokkal, különböző programokkal.
A város legendás piactere, a nyüzsgő Kauppatori a nyári időszakban éjszakába nyúlóan is nyitva tart. Friss halat, finom húsos tésztákat (lihapiirakka) és süteményeket is kínálnak itt, ugyanakkor számos szabadtéri kávézó fokozza a hely hangulatát. Október elején ez a nagy balti heringvásár (silakkamarkkina) helyszíne, de veterán amerikai autósok is rendszeres találkozókat szerveznek ide.
Különleges látvány a Sibelius emlékmű, amely egy hegesztett, üres acélcsövek hullámzó halmazából álló absztrakt ábrázolás, Jean Sibelius finn zeneszerzőnek állítva emléket.
Feltétlenül látogatásra érdemes az "Észak Gibraltára" néven is ismert Suomenlinna Múzeum, amely egykor a Baltikum legnagyobb tengeri erődítménye volt és amely ma az UNESCO Világörökség része. Az erőd több, mint múzeum: éttermek, kávézók és múzeumépületek komplexuma, egy szép nyári piknik közkedvelt helyszíne, ahonnan az Estoniába és Szentpétervárra tartó kompok is figyelemmel kísérhetők.
Számos további múzeum, park és sziget színesíti a város hangulatát, a leghíresebb közülük talán a Korkeasaari sziget, ahol a Helsinki Állatkert is található.
Hasznos repülőjegy vásárlási tippek
A Vueling és a Norwegian fapados (diszkont) légitársaság is kínál Budapestről olcsó repülőjegyet Helsinkibe, ugyanakkor minőségi repülős utazást biztosít járataival az Air Baltic, a Finnair, az Air France KLM, a British Airways, vagy a Lufthansa repülőtársaság is. Az utóbb felsorolt nagy nemzeti repülőtársaságok járataira is kifoghatunk Budapestről olcsó repülőjegyet, ha legalább 2-3 hónappal előbb lefoglaljuk azt.
Repülőtér információk
Helsinki nemzetközi repülőtere a Helsinki-Vantaa Nemzetközi Repülőtér (Helsinki-Vantaa International Airport (IATA: HEL)), amely Vantaa-ban, 18 km-re északra található a helsinki városközponttól. Innen a belvárosba a leggyorsabban (30 perc) és legegyszerűbben vonattal utazhatunk, de a 15 percenként közlekedő Finnair City Busszal is 35 perc alatt eljuthatunk a központi vasútállomásra (Central Railway Station).
Tömegközlekedés
Helsinkiben a tömegközlekedést villamos, elővárosi vasút, metró, autóbusz vonalak és két komp szolgálja.
A belvárost a nyári időszakban akár egy régi, 1900-as évek eleji nyitott villamossal, 20 perces túra során is körbejárhatjuk.
Helsinki központi vasútállomása a Rautatieasema (Central Railway Station), amely a város szívében helyezkedik el. Innen Finnország városaiba, de akár Oroszországba (Moszkva, Szentpétervár) is elvonatozhatunk.
Helyközi és nemzetközi buszjáratok a vasútállomástól nem messzi központi buszpályaudvarról, a Central Bus Station (Linja-autoasema) terminálról közlekednek.
Helsinki kikötői jól kiépített komphálózattal rendelkeznek: Szentpétervárra, Tallinba, Stockholmba, Rostockba és a lengyel Gdyniába is elhajózhatunk a városból.