Turizmus
Edinburgh Skócia fővárosa, egyben 2. legnépesebb városa. A Dél-skót-felföld keleti partján terül el, a Forth folyó deltatorkolatánál, kikötője Leith. Részben vulkanikus eredetű, völgyekkel szabdalt hegyvidéki területen helyezkedik el. A várost 626-ban alapították és a 15. században lett Skócia fővárosa. 4 egyeteme és 5 főiskolája van. A híres, 1583-ban alapított Edinburgh-i Egyetemnek köszönhetően a felvilágosodás korának egyik központja volt. Óvárosa és Újvárosa is az UNESCO Világörökség részét képezi. Köszönhetően különleges természeti adottságainak, kedvező fekvésének, a nagy gonddal őrzött történelmi nevezetességeknek és látnivalóknak, Edinburgh gazdasága elsődlegesen a turizmusra és a kapcsolódó szolgáltatóiparra épül, népszerű célpontja a nemzetközi konferencia- és üzleti turizmusnak is.
A város látképét uralja a Castle Rocknak nevezett bazalttömbre épült gyönyörű, romantikus Edinburgh Castle. A vár egyúttal nemzeti ikon és Skócia legnépszerűbb turistalátványosságainak egyike. Az épület a történelem során különböző funkciókat töltött be: volt erőd, királyi palota, katonai helyőrség, börtön, parlament, ma pedig a skót koronaékszereknek (Honours of Sctoland), azaz a koronának, a jogarnak és a kardnak, valamint a régi skót királyoknak emléket állító Végzet kövének (Stone of Destiny vagy Scone Stone) ad otthont. A vár egyébként többek közt Szent Margitot is védelmezte, aki itt halt meg 1093-ban. A várból ereszkedik alá a várat és a Holyroodhouse (Palace of Holyroodhouse) királyi palotát összekötő Royal Mile (Királyi Mérföld), amelyből kisebb mellékutcák vezetnek le meredeken a hegyoldalról. A mérföldhosszú utcán piactereket és olyan történelmi jelentőségű épületeket láthatunk, mint a Szent Egyed-katedrális (St. Giles Cathedral) és a Bíróság.
A Royal Mile lábánál, a Holyrood parkkal szemben láthatjuk a Skót Parlament (The Scottish Parliament) épületét, amely 8 nemzetközi építészeti díjjal is büszkélkedhet. Az épület látogatható. Számos múzeum közül válogathatunk itt: a vizuális művészetek vezető szervezete Skóciában a Skót Királyi Akadémia (The Royal Scottish Academy), de érdemes felkeresni a Skót Nemzeti Galéria (National Gallery of Scotland) képtárát, a Királyi Múzeumot, az Edinburgh Múzeumot vagy a Skót Nemzeti Múzeumot is, ahol akár James Watt gőzgépét is megfigyelhetjük munka közben.
A 18. században épült városrész, az Újváros egyik legszebb látnivalója a 28 hektáron elterülő Királyi botanikus kert (Royal Botanic Garden Edinburgh). Az arborétum ma a világ egyik legnagyobb rhododendron kultúráját tudhatja magáénak, ugyanakkor a Skóciában honos növényfajokon kívül a világ minden tájáról származó különlegességeket is bemutat. Ebben a negyedben látható a neogótikus, 60 m magas templomtornyot formázó Scott-emlékmű (Scott Monument) is, valamint a világ első (1903) virágórája (Floral Clock). A skót fővárostól 5 km-re található Edinburgh Zoo állatkertet is kár lenne kihagyni, hiszen ez Skócia 2. legnépszerűbb turista látványossága. Az Állatkert 33 hektárnyi dombvidéken terül el, itt található a világ legnagyobb állatkerti pingvinkolóniája, ugyanakkor egyike Európa vezető kutatási, oktatási és természetvédelmi központjainak is.
Az Újváros nyugati oldalához kapcsolódó városrész a West End, Edinburgh pénzügyi, üzleti központja, melyet György-stílusú épületek jellemeznek. Itt szeli át a belvárost a Leith folyó. A Leith kikötőben látványos, nagy forgalmú halpiac működik. Edinburgh-ben van az azóta híressé vált Elephant House teaház és kávézó (30-34 Candlemaker Row), ahol annak idején J. K. Rowling papírra vetette a Harry Potter első részét.
A skót fővárost egész évben élénk kulturális élet jellemzi, melynek gerincét a szinte folyamatosan zajló fesztiválok adják. Kiemelkedő jelentőségű ezek közül a minden év augusztusában megrendezésre kerülő Edinburgh Art Festivall és a The Fringe, amelyet a világ legnagyobb nemzetközi művészeti fesztiváljaként tartanak számon. Szintén híres az Edinburgh Military Tattoo, a várban tartott nagyszabású, tradicionális katonai felvonulás, a Jazz Fesztivál, valamint a Nemzetközi Filmfesztivál is. Edinburgh rendkívül gazdag kulturális létesítményekben és az azok által kínált különféle kulturális programokban is.
Hasznos repülőjegy vásárlás tippek
A Norwegian, az Eurowings és a jet2.com fapados (diszkont) repülőtársaság kínál Budapestről olcsó repülőjegyet Edinburgh-be, ugyanakkor minőségi repülős utazást biztosít járataival a Flybe, a British Airways, az Air France KLM, a Lufthansa vagy a Brussels Airlines légitársaság is. Az utóbb felsorolt nagy nemzeti repülőtársaságok járataira is kifoghatunk Budapestről olcsó repülőjegyet, ha legalább 2-3 hónappal előbb lefoglaljuk azt.
Repülőtér információk
Az Edinburgh Nemetközi Repülőtér (Edinburgh International Airport (IATA: EDI)) kb. 12 km-re helyezkedik el a városközponttól és Skócia legforgalmasabb reptere. Innen buszokkal, villamossal vagy vonattal kb. 30 perc alatt juthatunk be a belvárosba.
Tömegközlekedés
Edinburgh közösségi közlekedését buszok, vonatok és villamosok biztosítják. Leith kikötőjéből kompjáratok közlekednek Belfastba, ugyanakkor nyaranta több óceánjáró hajó egyik megállóhelye is a kikötő.