Turizmus
Szkopje Macedóna fővárosa, egyben legnagyobb városa, mely a Vardar folyó felső szakasza mellett terül el. Területén már a neolitikum idején is éltek emberek, majd az ókori görögök és az ókori rómaiak uralma alá került. Történelme során állt szláv, bizánci, bolgár, török és szerb uralom alatt. 1963. júliusában hatalmas földrengés rázta meg a várost, amely az épületek kb. 75 %-át romba döntötte. Nemzetközi segítséggel gyorsan újjáépült Szkopje, de sokat vesztett régi török jellegéből. 1991-ben, a jugoszláv szövetség összeomlásakor lett a független Macedón Köztársaság fővárosa. Lakosságszáma kb. 750.000 fő.
Napjainkban Szkopje egy modern város képét festi, ahol a keresztény és az iszlám kultúra keveredik egymással. A városban és környékén a sok különféle kulturális hatás eredményeképpen számos bizánci templom, kolostor, török mecset és hammam fürdő található, ugyanakkor római kori építmények is épen maradtak, mint például az ókori római katonai tábor, a Scupi vagy Szkopje római vízvezetéke. A bizánci építészet szép példája a közeli Nereziben lévő Szent Pantalaimon temploma, amely 1164-ben készült el és híres 12. századi freskókat őriz.
A régről fennmaradt látnivalók közül Szkopjében talán a legismertebb a 12. századi Öreg Bazár és 16. századi óratornya, amely Európa 2. legnagyobb bazára, az isztambuli után. Érdemes a bazárban található Musztafa Pasa mecsetbe is ellátogatni, hiszen azon kevés mecsetek egyike, amihez 1492-es építése óta nem nyúltak hozzá. A mecset mellett varázslatos rózsakert illatozik.
A híres Kale Skopje erődítmény a város fölött, egy hegyen kapott helyet. Szép kilátás nyílik innen a macedón fővárosra. De ha a magasból szeretnénk jobban szemügyre venni Szkopjét, a 76 m magas Millenniumi kereszthez is érdemes felmennünk, a Vodno-hegyre, ahová akár felvonóval is utazhatunk és ami éjszaka szép megvilágítást kap. Szkopje híres szülötte Teréz anya (Agnes Gonxha Bojaxhiu), akinek tiszteletére ingyenesen látogatható emlékházat hoztak létre.
A városon áthaladó Vardar folyó fölött számos szép híd ível át, melyek közül a legrégebbi és legnevezetesebb a 15. századi Kőhíd (Kamen Most), amelyet még II. Mehmed ottomán szultán építtetett. A Kőhíd a belvárosi Macedónia teret és a Bazárt köti össze. A híd két oldalán két külön kor találkozik egymással. A keleti oldalon a hídtól kezdődik a hangulatos, kis utcákkal és sikátorokkal, középkori épületekkel teletűzdelt oszmán-kori óváros, míg a nyugati parton jugoszláv időkben emelt modern épületek sorakoznak.
Közel a Kőhídhoz találjuk a 89 m hosszú, macedón művészek és zenészek szobraival gazdagon díszített Művészetek hídját. A folyón hatalmas hajókat is láthatunk, amelyek valójában szállodaként és étteremként üzemelnek. Ha pedig esti szórakozásra vagy egy kellemes ebédre vágyunk, irány a bohém Debar Maalo negyed, ahol egymást érik az éttermek és bárok és ahová esténként a helyiek is szívesen eljárnak.
Hasznos repülőjegy vásárlás tippek
Számos repülőtársaság kínál Budapestről repülőjegyet Szkopjébe, mint például az Adria Airways, a Turkish Airlines, a SWISS, a Czech Airlines, a Lufthansa vagy az Austrian Airlines repülőtársaság is. A nagy nemzeti légitársaságok járataira is kifoghatunk Budapestről olcsó repülőjegyet , ha legalább 2-3 hónappal előbb lefoglaljuk azt.
Repülőtér információk
Szkopje városát a Szkopjei Nagy Sándor Repülőtér (Skopje "Alexander the Great" Airport (IATA: SKP)) szolgálja ki, ami kb. 24 km-re délkeletre fekszik a városközponttól. Innen busszal kb. 30 perc alatt érhetjük el a centrumot.
Tömegközlekedés
Szkopje tömegközlekedését vonatok és autóbuszok biztosítják.