Turizmus
Algír (Algiers, Alger) Algéria fővárosa és egyben legnagyobb városa. A város nevének jelentése: "sziget", egykor ugyanis szigetsor szegélyezte területét. A Szahel-dombok lejtőin fokozatosan ereszkedik le egészen a Földközi-tenger partjáig. A 100 km hosszan elnyúló, 15–20 km széles Mitidzsa-medence és a tenger találkozásánál, egy sarló alakú öböl mentén, gyönyörű természeti környezetben helyezkedik el. Az ország közigazgatási, kulturális, gazdasági és közlekedési központja, egyben katolikus püspöki székhely. Jelentős algír iparváros, ugyanakkor a hagyományos kézművesség magas művészi szintet képvisel itt a mai napig.
Éghajlata mediterrán, amit a Földközi-tenger, az Atlasz-hegység és a Szahara hatása alakít. Két évszakot lehet megkülönböztetni: egyrészt a tengeri légtömegek uralta esős, hűvösebb időszakot, ami ősztől tavaszig tart, és a rövid, szaharai forrósággal jelentkező, száraz nyarat. A legmelegebb hónapban, augusztusban általában 32 °C a max., a leghidegebb hónapban, januárban általában 5 °C a min. hőmérséklet.
A kikötőváros területén már a Kr. e. 2. században föníciai kereskedőváros állt. Érték berber, római, arab hatások, de állt spanyol és török fennhatóság alatt is, majd francia gyarmat lett és több mint 130 évig a francia gyarmatosítás legfontosabb afrikai központja volt. Az ország felszabadulása után,1962-ben lett főváros. A francia hatások mindenhol szembeköszönnek Algíria belvárosában járva, és „Alger la Blanche”, azaz "Algír, a Fehér Város" becenévvel is gyakran illetik. A boulevard-ok, a vakítóan fehér épületek sokasága és a tengerparti sétány (Boulevard de Front de Mer) mind a franciák hagyatékai. Az eredeti arab épületek helyét - a Kashba negyedet leszámítva - többnyire a francia Hausmann-stílusú, erkélyes, kovácsoltvas díszítésű épületek vették át.
Algír középkori, erődítménnyel védett városmagja a Kashba, ami labirintusos utcácskáival, festői házaival a török fennhatóság alatt épült, és az UNESCO Világörökségi listáján is szerepel. Itt pompáznak az oszmán fennhatóság alatt a várost irányító dejek palotái, melyek művészi faragású bejáratait mindenképpen csodáljuk meg! Ezek a paloták általában egyetlen család több generációjának otthonául szolgáltak: olyan emeletes, körfolyosós házak, amelyek központi tere egy mozaikokkal díszített négyszögletes belső udvar volt. Az egykori fellegvárból ugyanakkor páratlan kilátás nyílik a városrészre.
A kikötőváros legfőbb látnivalói közé tartozik a Szidi Abd er-Rahman-dzsámi, ami a magrebi szunnita muzulmánok szent helye. Érdemes ellátogatni a 16. századi el-Dzsedid-dzsámihoz és a 11. századi el-Kebír Nagymecsethe isz. Legrégebbi keresztény temploma a Szent Fülöp bazilika, míg a legismertebb székesegyháza a Notre-Dame d'Afrique. A modern városközpontban, az Esplanade d'Afrique-ban szép üzletekkel, kiváló éttermekkel és bárokkal találkozhatunk, de a múzeumok és szállodák többsége is ide koncentrálódik. A kikötő melletti Bastion 23 múzeumban például a francia idők előtti Algír építészetébe és lakóinak életébe nyerhetünk bepillantást. Látványos a függetlenség emlékére készült Monument of Martyrs, azaz a Mártírok emlékműve.
Fontos! A Külgazdasági és Külügyminisztérium Konzuli Szolgálata Algéria bizonyos részeit utazásra nem javasolt területté nyilvánította, úgy mint: az ország teljes déli részét (Bechar, Tindouf, Ardar, Tamanrasset, Illizi wilayák /megyék/ területe), valamint a líbiai és tunéziai határ mellett Tebessa-tól délre 50 km-es sávban fekvő, és a tunéziai határ melletti 50 km-es sávban fekvő területeket, továbbá az Algírtól keletre található Boumerd ès Bouira és Tizi Ouzou wilayák /megyék/ területeit.
Hasznos repülőjegy vásárlás tippek
A Vueling fapados (diszkont) repülőtársaság mellett számos légitársaság kínál Budapestről olcsó repülőjegyet Algírba, mint például az AirFrance KLM, a Lufthansa, az Alitalia, a Hahn Air, az Egypt Air, az Iberia, a Turkish Airlines és az Air Algerie is. A nagy nemzeti repülőtársaságok járataira is kifoghatunk Budapestről olcsó repülőjegyet, ha legalább 2-3 hónappal előbb lefoglaljuk azt.
Repülőtér információk
Algírt a Houari Boumediene Nemzetközi Repülőtér (Houari Boumediene International Airport (IATA: ALG) szolgálja ki, kb. 20 km-re délkeletre a várostól. Innen busszal 30-35 perc alatt juthatunk be a fővárosba.
Tömegközlekedés
Algír tömegközlekedését buszok, vonatok és metro, a vízen hajók és kompok biztosítják. Rendszeres kompjáratok közlekednek a kikötő és Marseille, Nizza, Palermo és Alicante közt.