Turizmus
Reykjavík (jelentése: "füstös part" a forró vízű források és gejzírek felszálló gőzének köszönhetően) Izland fővárosa, az ország lakosságának mintegy 60%-át tömörítő, legnagyobb városa és a világ legészakibb fővárosa. A főváros Izland délnyugati részén található, a Faxaflói-öböl partján. A város nagy része a Seltjarnarnes-félszigeten terül el, de a külvárosok délen és keleten túlnyúlnak ezen. Két kikötője van, egyrészt a régi, belvároshoz közeli, melyet főleg a halászok és a sétahajók használnak, másrést a város keleti részén kialakított Sundahöfn, ami az ország legnagyobb teherkikötője is egyben. Számos egyetem és főiskola is található a fővárosban.
Mivel Reykjavík nagyon közel fekszik az északi sarkkörhöz, a tél közepén mindössze 4 órára jön fel a nap, nyár közepén pedig nem sötétedik be. Időjárására jellemző a változékonyság és a kiszámíthatatlanság, amikor is egyik pillanatban még kellemes, napsütéses nyári meleg, majd hirtelen esős-szeles őszi időjárás alakul. Nyáron a legmagasabb hőmérséklet átlagosan maximum 14 °C, míg télen a leghidegebb átlagosan -3 °C.
A jellegzetes skandináv város rendkívül tiszta, hűvös és elegáns, számos füves terület és zöld park díszíti. Belvárosában kanyargós, patinás utcákat láthatunk, míg a külvárosok kevésbé sűrűn beépítettek és sok zöld területtel tarkítottak. Óvárosának 18. századi, farönkökből ácsolt és élénk színűre festett lakóházai igazán jellegzetes, kisvárosias hangulatot árasztanak. Érdekesség, hogy a Föld belső hőjéből származó energiát használják a város legtöbb épületében, ezzel a világ legnagyobb geotermikus energiát használó rendszere is itt van.
A főváros nevezetes épülete az Alþingi, azaz az izlandi parlament, melyet 930-ban alapítottak, ezzel ez Izland legrégebbi intezménye. Jelképnek számít a a 20. század 2. felében épült modern Hallgrimskirkja evangélikus templom, amelynek 74,5 m-es, szokatlan, piramis alakú tornya Izland legmagasabb épülete és az egész városból jól látszik. Pezsgő kulturális és művészeti életet is találni itt és számos múzeummal is büszkélkedhet a város. A legjelentősebb az Izlandi Nemzeti Múzeum, amelyben Izland múltjával ismerkedhetünk meg.
Érdekes épület az új Városháza félig vízen nyugvó épülete és a Perlan étterem is, ami olyan, mint egy futurisztikus üvegpalota, körpanorámás étterméből pedig pazar kilátást élvezhetünk. Reykjavíkban élénk művészeti- és éjszakai élet pezseg, valamint közel 200 étterem, kávéház és bár kínálatából válogathatunk, de ha igazi kuriózumra vágyunk, keressünk fel egy valódi jégbárt!
A geotermikus forró vizeiről és természetes medencéiről híres szigeten járva kár lenne kihagyni a természetes melegvízben fürdés élményét. Ehhez nem muszáj a Blue Lagoon nevezetes fürdőhelyét felkeresni, a főváros felmelegedett tengerparti részén is lehet részünk természetes melegvízű medencékben (Nauthólsvík) való megmártózásra. Kihagyhatatlan élmény továbbá Izlandon egy bálnales vagy egy madár megfigyelő hajótúra és a vadregényes, buja sziklákban, völgyekben, tavakban, fjordokban és vízesésekben gazdag táj természeti csodáinak egyikét felfedező valamely túrán való részvétel!
Hasznos repülőjegy vásárlás tippek
Az Eurowings, a Wizz Air és a Norwegian fapados légitársaság is kínál Budapestről olcsó repülőjegyet Reykjavíkba, ugyanakkor minőségi repülős utazást biztosít járataival a Finnair, az Air France KLM, a British Airways, az Icelandair vagy a Lufthansa légitársaság is. Az utóbb felsorolt nagy nemzeti repülőtársaságok járataira is kifoghatunk Budapestről olcsó repülőjegyet, ha legalább 2-3 hónappal előbb lefoglaljuk azt.
Repülőtér információk
A Keflavík Nemzetközi Repülőtér (Keflavík International Airport (IATA: KEF) a legnagyobb reptér Izlandon és kb. 50 km-re délnyugatra fekszik a várostól. Található Reykjavíkban egy kisebb, belföldi repülőtér is. A nemzetközi repülőtérről buszokkal juthatunk be a fővárosba.
Tömegközlekedés
Reykjavík tömegközlekedését elsődlegesen buszok szolgáltatják, az egész szigeten mindössze 10 km szakaszon épült vasút. Kikötője révén természetesen hajók és kompok is közreműködnek a város közösségi közlekedésében.