Turizmus
Genf (angolul: Geneva, franciául: Genève, németül: Genf, olaszul: Ginevra) Svájc 2. legnagyobb lélekszámú városa (Zürich után), az azonos nevű kanton fővárosa. Az alpesi város természeti adottságait tekintve kivételes helyzetben van: a gyönyörű Genfi-tó partján, a Rhône folyó kifolyásánál fekszik, a Jura-hegység hófehér sziklái övezik és még a Mont Blanc hófödte csúcsai is láthatók a tópartról.
A város rendkívül nyitott és befogadó, lakosságának több, mint 40%-a külföldi. Genf számos ENSZ szervezet és nem kormányközi nemzetközi szervezet székhelye. Itt található például a Nemzetközi Vöröskereszt központja, az ENSZ Egészségügyi Világszervezete, a WHO központja, az ENSZ Kereskedelmi Világszervezete, a WTO központja, vagy a Nemzetek Palotája is, mely a New York-i ENSZ-székház után a szervezet 2. legnagyobb központja.
Genf, a reformáció idején a kálvinizmus központjává vált, története szorosan összefonódott Kálvin János személyével. Itt született a felvilágosodás nagy alakja, Jean-Jacques Rousseau - akinek szülőháza ma is látogatható -, de Henri Dunant, a Vöröskereszt megalapítója is. Érdekesség továbbá, hogy Liszt Ferenc is élt Genfben néhány hónapot, melynek emlékére teret neveztek el róla a városban.
A genfi óvárosban sétálva mindenhol a reformáció és Kálvin életének jelentős helyszíneit láthatjuk. A St. Pierre-katedrális lenyűgöző épülete, amelynek szószékén maga Kálvin is prédikált, az óváros legmagasabb pontján magaslik, tornyából csodálatos panoráma nyílik a városra. A híres Grand Rue utcában az antik üzletek és hangulatos kávézók mellett Rousseau szülőházába is betérhetünk. Az óváros egyik leghangulatosabb tere a Place du Bourg-de-Four.
Évszázadok óta Genfben található számos világhírű óragyár központja is. Az óragyártást szimbolizáló , a város egyik jelképévé vált látványosság, a genfi világóra a Jardin d’Anglais bejárata mellett látható: a 4 m átmérőjű óra 7 hónapon át pompázik több ezer különféle, az évszaknak megfelelő virággal beültetve.
Szép látványt nyújt az óvárosi várfal tövében elterülő Promenade des Bastions botanikus kert, mely az első ilyen park volt a városban és ahol ma is több, mint ötven különleges fafaj található.
Genf legismertebb látványossága a Jet d’Eau, ami ugyan eredetileg praktikussági, vízügyi okokból épült, a túlnyomás csökkentése céljából, mára a város jelképe lett. A szökőkút kb. 200 km/h másodpercenkénti sebességgel mintegy 500 liter vizet pumpál 130-145 méter magasba.
A Genfi-tó keleti felén, Waadt kantonban, Villeneuve és Montreux között található Svájc leggyakrabban látogatott történelmi épülete, Chillon vára. Ez a sziklára épült látványos vízivár a középkorban fontos védelmi pont, uradalmi rezidencia és jövedelmező vámőrség volt.
Hasznos repülőjegy vásárlási tippek
Számos fapados légitársaság - mint például az easyjet, Norwegian,Vueling vagy Eurowings - kínál Budapestről olcsó repülőjegyet Genfbe, ugyanakkor minőségi repülős utazást biztosít járataival az Air France KLM, a British Airways, a Lufthansa, a LOT, a SWISS, az Austrian Airlines, a Brussels Airlines vagy az Alitalia légitársaság is. Az utóbb felsorolt nagy nemzetközi légitársaságok járataira is kifoghatunk Budapestről olcsó repülőjegyet, ha legalább 2 hónappal előbb lefoglaljuk azt.
Repülőtér információk
A Genfi Nemzetközi Repülőtér (Geneva Airport (IATA: GVA), Cointrin Airport) a városközponttól 4 km-re északnyugatra található. A repülőtér nem csak európai, de a legjelentősebb tengerentúli célállomásokkal is összeköttetésben áll repülőjárataival. Ez az easyjet diszkont légitársaság központi légibázisa is.
A repülőtérről a legolcsóbb megoldás a városközpontba való bejutáshoz, ha az ingyenes tömegközlekedési jegyet (free public transport ticket) választjuk, mely a repülőtér jegyautomatáiból nyomtatható ki és 80 percnyi ingyenes buszos vagy vonatos utazásra jogosít Genfbe és külvárosába. Fontos, hogy a jegy csak a repülőjáratunk beszállókártyájával együtt érvényes! A leggyorsabb megoldás (6 percnyi utazás) a repülőtérről a városközpontba való bejutáshoz a 15 percenként induló vonatjáratok igénybe vétele. A vonatok mindegyike megáll a belvárosi Geneva's Gare de Cornavin (Geneva Central Train Station) vasútállomáson.
Tömegközlekedés
Genf nemzetközi jelentőségének és frekventált elhelyezkedésének köszönhetően Svájc francia nyevterületei és a nyugati Alpok területei számára közlekedési csomóponként funkcionál.
A várost 2 vasúti pályaudvar szolgálja ki:
A genfi Gare de Cornavin (Gare Cornavin vagy csak Cornavin) vasúti pályaudvarról a Swiss Federal Railway társaság óránként induló vonatjárataival Neuchâtelbe, Bernbe, Bázelbe, Zürichbe, St. Gallenbe, Luzernbe, Interlakenbe és Valais városába utazhatunk. Ugyanakkor könnyedén elvonatozhatunk a 15 percenként induló szerelvényekkel Nyonba, Lausanne-be, Vevey vagy akár Montreux városába is. Naponta 6-10 francia TGV járat indul a Cornavinról Párizsba, Nizzába és Marseille-be. Ugyanakkor számos olasz városba is elvonatozhatunk innen, mint például Milánóba, Velencébe, Firenzébe vagy Rómába.
A Gares des Eaux-Vives vasúti pályaudvar a tó délkeleti részén fekszik. Innen francia vonattársaságok járataival utazhatunk például Evian, Chamonix és Annecy városaiba.
Genf számos nemzetközi busztársaság útvonalában is szerepel: rendszeres buszjáratok indulnak innen például olyan francia városokba mint Saint-Julien, Archamps, Thoiry, Ferney-Voltaire vagy Moillesulaz.