Turizmus
Zanzibár egy Tanzániához tartozó szigetcsoport, mely Afrika keleti partjainál található. Zanzibár ugyan Tanzánia része, de sajátos státusza van: saját elnököt választ, aki a belügyekért felelős zanzibári kormány feje és saját parlamentje is van. Két nagy szigetből, az Unguja és a Pemba szigetekből, valamint kb. 50 kis szigetecskéből áll. Székhelye és legnagyobb városa az Unguja-szigeten található Zanzibár Város. Zanzibár szigetének első lakói valószínűleg az afrikai kontinensről érkeztek. A történelem folyamán a terület volt már oszmán, indiai, brit és német gyarmat is.
A sziget éghajlata trópusi, erős monszun hatással. A csapadékos évszak októbertől áprilisig, a száraz évszak májustól szeptemberig tart. A legjobb időszak az ideutazásra a júniustól októberig tartó hűvösebb, szárazabb tavaszi hónapok, de népszerű az utazók körében a decembertől februárig tartó száraz és forró időszak is.
A szigetcsoport gazdasága elsősorban a fűszer termelésre és a turizmusra épül, de a halászat is jelentős megélhetési forrás a lakosok számára. Egykor a zanzibári kikötő volt az egész kontinens egyik legfontosabb állomása, ahol elefántcsonttal, teknőspáncéllal, ébenfával és fűszerekkel megrakott kereskedelmi hajók indultak útjukra, hogy aztán kelmékkel, ruhákkal, gyöngyökkel, kínai porcelánnal, selyemmel, fegyverekkel, borral és búzával térjenek vissza.
Zanzibár város régi központja és legfőbb látnivalója a „Mji Mkomwe” (óváros), más néven Stone Town vagy Kőváros, mely a Világörökség része. A Kővárosban sok régi épületet láthatunk, mint például az Arab Erődöt, melyet 1698-1701 között építtettek az ománi arabok. A hatalmas épületben szabadtéri színház is működik. Stone Town volt egykor a rabszolga-kereskedelem központja, a város anglikán temploma az egykori rabszolgapiac helyén épült.
A nevezetes Palota Múzeum hófehér épülete a 19. sz. végén, a szultáni család részére épült, napjainkban múzeumként működik. Az óváros központjában található, 5 emeletes Kereskedők Háza annak idején az indiai kereskedők tulajdonában állt, ma szálloda üzemel benne. Zanzibár leghíresebb szülöttje a zenész Farrokh Bulsara vagyis Freddie Mercury, aki 1946-ban Zanzibárban született, szülőházát emléktábla díszíti.
Zanzibár a világ egyik legnagyobb fűszertermelője, már évszázadok óta. A sziget legnagyobb részén ma is fűszerültetvények terülnek el, illatos fahéjjal, vaníliával, szegfűszeggel, curryvel, szerecsendióval, gyömbérrel, fekete borssal, citromfűvel és cardamommal. Az egzotikus fűszereken kívül trópusi gyümölcsöket, úgy mint ananászt, mangót, banánt, narancsot, mandarint, avokádót, papaját, grapefruitot, csillaggyümölcsöt és passiógyümölcsöt (maracuja) termesztenek.
Ez a varázslatos hely a világ egyik legromantikusabb helyszíne, igazi trópusi paradicsom, amit gyönyörű türkizkék tenger, pálmafákkal övezett, fehér homokos tengerpart és a lenyűgöző élővilág jellemez: a szigetek bővelkednek színes korallzátonyokban, tengeri fűtelepekben, mangrove-erdőkben, élnek itt zanzibári vöröskolobusz majmok, alligátorteknősök, tintahal és polip, többféle kagyló, osztriga, tengeri rák és homár is. Nem csak sznorkelezni vagy búvárkodni érdemes a Korall parkban, de akár delfinnéző túrára is mehetünk.
Hasznos repülőjegy vásárlás tippek
Több repülőtársaság is kínál Budapestről olcsó repülőjegyet Zanzibár szigetére. Minőségi repülős utazást biztosít járataival az Air France KLM, az Emirates Airlines, a Qatar Airways vagy az Ethiopian Air Lines légitársaság is. A felsorolt nagy nemzetközi repülőtársaságok járataira is kifoghatunk Budapestről olcsó repülőjegyet, ha legalább 2-3 hónappal előbb lefoglaljuk azt.
Repülőtér információk
Az Unguja szigeten található a sziget egyetlen repülőtere a Zanzibári vagy más néven Kiasauni Nemzetközi Repülőtér (Abeid Amani Karume International Airport (IATA: ZNZ) vagy Zanzibar International Airport vagy Kisauni Airport), amely kb. 5 km-re délre fekszik Zanzibár várostól. Innen taxival vagy minibusszal juthatunk el a sziget különböző pontjaira.
Tömegközlekedés
A legfőbb közlekedési eszköz Zanzibár szigetén a dala-dala névre hallgató minibusz, ami lényegében egy megosztott taxi. A szigetek közt természetesen hajóval közlekedhetünk.