Turizmus
A cc. félmillió lakosságszámú Bristol Anglia délnyugati részén, a Frome és az Avon folyók partján, Londontól 185 km-re nyugatra található. Ez Nyugat-Anglia legnépesebb városa. Sokáig, az ipari forradalomig a 2. legnagyobb angol város volt. A Bristoli-csatorna mentén rövid tengerparttal is rendekezik, jelentős kereskedelmi kikötő. Nyüzsgő egyetemváros, jelentős oktatási és kulturális központ.
Az utóbbi évtizedekben Bristol gazdasági súlypontja a repülőgyártásra helyeződött át, így a városközpontban levő dokkokat kulturális központokká alakították. Híres a város zene- és filmipara is. 1838-ban Bristolból indult útjára a Great Western (SS Great Britain) hajó, az első gőzös, amely az Atlanti-óceánt átszelte.
Ugyan a II. világháborúban sok kár érte történelmi városközpontját, tele van műemléképületekkel, 12. századi templomokkal, pompás Tudor-, György-korabeli és viktoriánus építészeti remekművekkel. Leghíresebb és egyben Anglia egyik legpompásabb épülete az anglikán stílusú St. Mary Redcliffe Church (Bristol Székesegyház): a katedrálisban számos emlékmű látható, továbbá egy nagy, történelmi jelentőséggel bíró orgona és egy hangulatos kávézó.
A Bristol kikötő már a 13. századtól létezett, melyet az évszázadok alatt többször újjáépítettek, de a 19. század óta arculata nem sokat változott. Itt szokták megrendezni az egyik leghíresebb városi fesztivált, ahol hajók százait mutatják be. A Bristol kikötő múzeumának leglátogatottabb darabja az SS Great Britain óceánjáró hajó.
A város másik elsőrangú látnivalója, Bristol másik jelképe, a Cliffton Suspension Bridge névre hallgató függőhíd, amely 70 méter magasan és 150 méter hosszan ível át az Avon folyó fölött. A látszólag stabil híd valójában mozog és egyszerre 4 autónál több nem hajthat rá.
Bristolban járva érdemes felkeresni az Arnolfini művészeti galériát és az Ashton Udvar palotáját Bristol nyugati részén. Ez utóbbi épületkomplexum területén szokták évente megrendezni a Hőlégballon Fiesztát és az Ashton Court Fesztivált.
A világ egyik leginteraktívabb tudományos központjának tartott - a Csodák Palotájához hasonlatos - At-Bristol érdekes programként szolgál, ahol akár rajzfilmet is készíthetünk, de a Bluereef Aquavarium is izgalmas látnivalókat nyújt. Kellemes séta tehető a Cliffton Village negyedben, ahol szép, régi családi házakat, butikokat, hangulatos pubokat, kávézókat és éttermeket fedezhetünk fel. A városban rengeteg zenés program és koncert várja a szórakozni vágyókat.
És ha már Bristolban vagyunk, feltétlen ugorjunk át a kb. 30 km-re keletre fekvő Bath városába, ahol nem csak a még az első században a rómaiak által emelt fürdő épületét csodálhatjuk meg, de interaktív módon megismerhetjük a római kori fürdőzési szokásokat és az ókori kozmetikai trükköket.
A fürdővárostól keletre a másik Bristolhoz közeli kihagyhatatlan vidéki látványosságot, Lacock falvacskáját találjuk. Ez a 70-80 házból álló, középkori stílusú kis falu népszerű forgatási helyszín a kosztümös filmek számára is, úgyhogy mindenképp megér egy szép sétát. Külön érdekesség, hogy egyik apátságában vették föl a Harry Potter c. film bizonyos jeleneteit.
Hasznos repülőjegy vásárlási tippek
A Ryanair fapados (diszkont) repülőtársaság kínál Budapestről olcsó repülőjegyet Bristolba, ugyanakkor minőségi repülős utazást biztosít járataival az Air France KLM, a Lufthansa vagy a Brussels Airlines légitársaság is. Az utóbb felsorolt nagy nemzetközi repülőtársaságok járataira is kifoghatunk Budapestről olcsó repülőjegyet Bristolba, ha legalább 2-3 hónappal előbb lefoglaljuk azt.
Repülőtér információk
A Bristoli Nemzetközi Repülőtér (Bristol International Airport IATA: BRS)) kb. 13 km-re délnyugatra található a belvárostól. Innen busszal, vonattal és taxival juthatunk be a városközpontba.
Tömegközlekedés
A város fő látnivalói kényelmesen elérhetőek gyalogosan. Tömegközlekedését busz- és kompjáratok szolgálják.
Bristol fő vasúti pályaudvara a világ egyik legrégebbi folyamatosan üzemelő vasútállomása, a Bristol Temple Meads, ami kb. 15 percnyi sétára található a centrumtól. Innen hagyományos és intercity vonatok is közlekednek a jelentősebb angliai városokba, min például Bath, Birmingham, Cardiff, Edinburgh, Exeter, Glasgow, London, Plymouth, Southampton, Swansea vagy York.