Turizmus
Isztambul (történelmi nevein Bizánc, Konstantinápoly) városa a Boszporusz és a Márvány-tenger 2 oldalán terül el, körülölelve az Aranyszarv-öblöt. A világ egyetlen olyan városa, amelyen két kontinens, Európa és Ázsia is osztozik. Ugyan területének nagyobb része Ázsiában, kisebb része az európai kontinensen fekszik, mégis európai városnak tartják.
Több, mint 14 millió fős lakosságával a világ egyik legnépesebb, míg Törökország és Európa legnépesebb városa. Az egykor fővárosi pozíciót is betöltő város jelenleg Istanbul tartomány székhelye, ugyanakkor Törökország kulturális, művészeti és gazdasági központja, legfontosabb kikötője és legfejlettebb városa is. A nagyváros továbbá az ország pénzügyi és kereskedelmi központja is, a pénzügyi élet a Levent elnevezésű, felhőkarcolókkal tarkított negyedében zajlik. A török bankok és szinte minden nagy külföldi bank is képviselteti magát itt.
A város mérsékelt éghajlatú, hosszú, meleg és párás nyárral, valamint hűvös, csapadékos téllel. A legmelegebb hónapban (augusztus) is 28 °C az átlag maximum hőmérséklet. Meglátogatására a legkellemesebb időszak a késő tavasz és a kora ősz.
Isztambul – történelmi távlatokat tekintve is – cosmopolita nagyváros, melynek lakossága mindig is sokféle nemzetiségből tevődött össze és vallásilag sem volt egységes. A város területe - történelmi leletek alapján - már 8000 évvel ezelőtt is lakott térség volt. Különleges természeti adottságaiból és fekvéséből, valamint gazdag történelmi múltjából és sokszínű etnikumából adódóan ókori görög, római kori, bizánci és oszmán építészeti emlékekben, művészeti alkotásokban gazdag város, ezért a turisták egyik kedvelt úti célja.
Olyan, világszerte híres épületek állnak itt, mint például az Hagia Sophia székesegyház a keresztény egyház egyik ikonjával, az Isteni Bölcsesség templomával, vagy a vele szemben álló, kék csempékkel borított Kék mecset. Kihagyhatatlan látványosság a szultáni székhely, az egykori Oszmán Birodalom központja, a Topkapi palota vagy az eklektikus stílusú Dolmabahçe palota és török szultánok nyári rezidenciája a Beylerbeyi palota. Az olasz kereskedők által 1348-ban építtetett Galata-toronyból pazar kilátás nyílik az Aranyszarv-öbölre.
Isztambulban járva elengedhetetlen program a világ egyik legnagyobb fedett piacán, a Nagy Bazárban (Kapali Carsi vagy Grand Bazaar)való nézelődés és díszes portéka vásárlás, ahol 60 fedett utca, 5000 üzlet, 2 mecset, 4 szökőkút, 2 fürdő és számos kebabos, kávézó és étterem várja a vendégeket.
A modern Beyoglu negyedben és benne a város leghíresebb sugárútján, az Istiklal Caddesi-n helyi divatüzletek, galériák, kávézók, éttermek és pubok sorakoznak. A sugárúton nosztalgia villamossal is utazhatunk. A legutolsó divat szerinti és a legfelkapottabb török tervezők által megálmodott ruhákat pedig a Nisantasiban vásárolhatjuk meg.
Érdemes egy boszporuszi látnivalókban gazdag hajókázásra is befizetni a kikötőben, a Galata-híd lábánál vagy komppal átmenni a város ázsiai oldalára. És ha túl vagyunk a városnézésen, hajókázáson és bazárlátogatáson, kényeztessük magunkat egy igazi márványkupolás törökfürdőben (hammam), ahol hagyományosan illóolajok és masszázs garantálják az ellazulást. Isztambul egyik legrégebbi és legszebb törökfürdője a Nagy Bazár melletti Çemberlitaş Hamam. Ebben és a híres Cagaloglu fürdőben is fogadnak turistákat. Ez utóbbiban olyan hírességek is megfordultak, mint Liszt Ferenc, Vilmos császár, Tony Curtis, Cameron Diaz és Harison Ford.
Isztambul kulturális élete is igen gazdag: operaház, számos mozi, színház és több, mint 30 múzeum található itt, ugyanakkor több fesztiválnak is otthont ad (pl.: az Isztambuli Nemzetközi Filmfesztivál, a Nemzetközi Isztambuli Biennálé nevű kiállítás, vagy az ország legnagyobb könnyűzenei fesztiválja, a Rock'n Coke). A Beyoglu negyedben hangulatos zenés estéket tölthetünk el a különböző beülős szórakozóhelyeken vagy szabadtéri teraszokon, miközben koktélt vagy épp forró török teát fogyaszthatunk, de akár kipróbálhatjuk az almaillatú dohánnyal való vízipipázást is.
A hagyományos török éttermeken kívül Isztambulban szinte mindenféle európai és távol-keleti konyhát is megtalálhatunk. A híres török halételeket, hagyományos édességeket, a török kávét és almateát feltétlen érdemes megkóstolni.
Hasznos repülőjegy vásárlási tippek
A WizzAir fapados repülőtársaság is kínál Budapestről olcsó repülőjegyet Isztambulba, ugyanakkor minőségi repülős utazást biztosít járataival az Aegean Airlines, az Air France KLM, a British Airways, a Lufthansa, a Turkish Airlines, az Aeroflot vagy az Alitalia légitársaság is. Az utóbb felsorolt nagy nemzetközi repülőtársaságok járataira is kifoghatunk Budapestről olcsó repülőjegyet, ha legalább 2-3 hónappal előbb lefoglaljuk azt.
Repülőtér információk
Isztambult 2 nemzetközi repülőtér szolgálja ki: egyrészt az Atatürk Nemzetközi Repülőtér (Istanbul Atatürk Airport (IATA: IST)), mely az európai oldalon, a városközponttól kb. 15 km-re található, a Márvány-tenger partján. Innen az LRT-vel (metro) lehet legegyszerűbben bejutni a belvárosba. A másik a Sabiha Gökçen Nemzetközi Repülőtér (Sabiha Gökçen International Airport(IATA: SAW)), mely a város ázsiai oldalán található, szintén a Márvány-tenger partján.
Tömegközlekedés
Isztambul tömegközlekedése nem mondható elég fejlettnek: mindössze 1 metró és 4 – ebből 2 csak nosztalgiajáratként üzemelő – villamosvonala van. Az autóbusz-hálózat sem fedi le a város teljes területét. Érdekesség hogy, itt található a londoni metró után a világ 2. legrégebben megnyitott földalattija, a 0,5 km hosszú Tünel.
Az óriási Büyük Otogar buszállomást a belvárosból az LRT-vel (metro) a legegyszerűbb elérni. Innen buszok ezrei közlekednek Európa és Ázsia legtöbb pontjára. A fővárosba, Ankarába a nap minden órájában, kb. 15 percenként indul buszjárat.
A város legnagyobb és leghíresebb pályaudvara a híres Orient Express egykori végállomásaként is szolgáló Sirkeci pályaudvar. Innen vasúton nagysebességű vonattal könnyen eljuthatunk Ankarába.