Turizmus
Spanyolország 4. legnagyobb városa, Sevilla, az ország déli részén, a Guadalquivir folyó partján fekszik. Andalúzia és Sevilla tartomány fővárosa, Spanyolország kulturális és pénzügyi központja, egyben egyetemi város. Sevilla Spanyolország tengeri kereskedelmének egyik fontos kapuja: a várost a XIII. Alfonz-csatorna köti össze az Atlanti-óceánnal.
Az andalúz főváros kanyargós, szűk utcáival, a mór építőművészet jegyeit viselő épületeivel, csodás kertjeivel Spanyolország egyik leglátványosabb és Andalúzia leglátogatottabb városának számít. 1992-ben Sevilla adott otthont a Világkiállításnak, ami a város turizmusát nagyban fellendítette.
Sevilla városát a történelem során számos hatás érte: az ókori rómaiak, a nyugat gótok, az arabok, a normannok és a mórok is ott hagyták kézjegyüket. A város a Spanyol Aranykor idején már multikulturális központként funkcionált, amely fontos szerepet játszott a virágzó művészet támogatásában. Lakói a 16.-17. században elsősorban selyemszövéssel és más iparágakkal foglalkoztak, jó 200 évig pedig az Amerikával való kereskedelem jogának kizárólagos birtokosa volt a város, ezáltal hatalmas vagyonra tett szert. A többszázéves mór uralom nyomán kialakult az ún. mudejar stílus, amely a román, a gótikus, majd a reneszánsz épületeken is az iszlám díszítőelemeket használta. Ez a stílus visszaköszön mindenhol Andalúziában.
Sevilla az Alcazar királyi palotával, az Archivo de Indias épületével, valamint a Catedral de Santa María katedrálissal gazdagítja a világörökségi listát. A sevillai székesegyház (Catedral de Santa María) a világ legnagyobb gótikus temploma, egyben Európa 3. legnagyobb temploma és Kolumbusz Kristóf sírhelye.
A középkori spanyol királyok kedvelt rezidenciája, a 7. században épült Alcazar palota a mór építészet egyik remeke, mely a kalifák gazdagságát sugározza: a gyönyörő sétányokkal, parkokkal, szökőkutakkal és pazar belső terekkel díszített palota az egyik legnépszerűbb látványosság Andalúziában. Néhány lakosztályát állítólag a mai napig a királyi család számára tartanak fent benne. A palota történetének egyik leghíresebb látogatója maga Kolumbusz Kristóf volt, akit amerikai felfedező útjáról való visszatérése után itt fogadott a királyi pár.
Sevilla főtere, a Plaza de Espana a világ egyik legkülönlegesebb terének számít: a reneszánsz, mór és spanyol építészeti stílusban épült területet mesterséges kis folyó futja körbe, amely fölött díszes hidak ívelnek át. A téren félkörívben található épületek - ma főleg kormányzati hivatalok - falát díszítő csempéken a spanyol történelem kiemelkedő mozzanatait kísérhetjük figyelemmel. A folyón csónakázási lehetőség is van a látogatók számára. A tér érdekessége még, hogy 2002-ben itt forgatták A Csillagok Háborúja - A Klónok harca epizódjának bizonyos jeleneteit.
Aki a hagyományos bikaviadalokra lenne élőben kíváncsi, az az ország legjellegzetesebb arénájaként számon tartott, 18. századi Plaza de Toros de la Maestranza arénában vehet részt ilyen eseményen. Aki megelégszik egy tárlati bemutatóval is, az a szomszédos múzeumban ismerheti meg a bikaviadalok történetét, tárgyi emlékeit.
Számos további műemlék és történelmi-kulturális látnivaló várja még az érdeklődőket: rengeteg templom és kápolna, múzeumok, római kori vízvezeték romok, a Sevillai Egyetem (Universidad de Sevilla), a Mária Lujza Park (Parque de María Luisa), a Casa de Pilatos palota, a La Giralda muzulmán mecset, vagy épp a Metropol Parasol, ami a világ legnagyob fából készült építménye piaccal, múzeummal, étteremmel. A Torre del Oro, azaz Aranytorony nevű őrtorony az 1200-as évekből maradt fenn, ma múzeum működik benne és remek kilátás nyílik a tetejéről az óceánra, a folyóra és a városra.
Aki a középkori spanyol város hangulatát szeretné megtapasztalni, a Barrio Santa Cruz szűk, macskaköves sikátoraiban sétálva teheti ezt meg, ahol színes, csempézett teraszok, kis terek, tapas bárok és éttermek széles választékát kínálják.
Hasznos repülőjegy vásárlási tippek
A Vueling és a Smartwings fapados légitársaság is kínál Budapestről olcsó repülőjegyet Sevillába, ugyanakkor minőségi repülős utazást biztosít járataival az Air France KLM, a British Airways és a Lufthansa légitársaság is. Az utóbb felsorolt nagy nemzeti légitársaságok járataira is kifoghatunk Budapestről olcsó repülőjegyet, ha legalább 2-3 hónappal előbb lefoglaljuk azt.
Repülőtér információk
A Sevillai Nemzetközi Repülőtér (Sevilla International Airport (IATA: SVQ)) kb. 25 percnyi autózásra található a városközponttól. Innen a félóránként induló "Especial Aeropuerto (EA)" busszal 20-30 perc alatt juthatunk be a belvárosba.
A fapados (diszkont) légitársaságok jellemzően a jerezi La Parra Nemzetközi Repülőteret (La Parra International Airport (IATA: XRY)) használják, ami Sevillától 95 km-re fekszik.
Tömegközlekedés
Sevillát 2 vasúti pályaudvar szolgálja ki: a Sevillai Santa Justa (Sevilla Santa Justa Station) és a San Bernardo (Sevilla San Bernardo Station) vasútállomások. A Santa Justa vasútállomás a város keleti szélén helyezkedik el. Ez a pályaudvar a spanyol AVE rapid vonathálózat déli termináljaként is funkcionál. AVE járatokkal 1 óra alatt a csodás, szintén villágörökség listás Córdoba városába, míg kevesebb, mint 3 óra utazással a mesés Madridba juthatunk el.
A 2 fő buszpályaudvara a városnak a folyómenti Plaza de Armas és az egyetemhez közeli Prado de San Sebastián állomások. Busszal az ország bármely nagyobb városába eljuthatunk. A spanyol buszokról közismert, hogy rendkívül pontosak és kényelmesek, a legtöbbjük toalettel és légkondicionálással felszerelt. A buszos utazás az országon belül minimálisan vesz hosszabb időt igénybe, ugyanakkor jóval olcsóbb a vonatozásnál.