Turizmus
A Málta szigetcsoport a Földközi-tenger középső szakaszán, Szicíliától délre fekvő törpeállam, az EU legkisebb állama, Valletta fővárossal. Csak a három legnagyobb sziget, Málta (245,7 km2), Gozo (Ghawdex) (67,1 km2) és Comino (Kemmuna) (2,8 km2) lakott, a többi szigete (Szent Pál-sziget, Cominotto, Filfla) lakatlan. Gazdaságának húzó ága az idegenforgalom és a szolgáltatás. Málta népessége kb. 400.000 fő és főként a föníciaiak, arabok, britek és olaszok leszármazottaiból áll. A szigeten élő külföldiek nagy része is brit, illetve észak-afrikai származású. Az államvallás katolikus, de az anglikán és muzulmán közösség is jelentős.
A szigetet mediterrán éghajlat jellemzi enyhe, csapadékos téllel és forró, száraz nyárral. A nyári forróságot azonban enyhíti a folyamatos tengeri szél. Málta az egyik legjobb klímájú ország Európában, sok napsütéssel. Nyaralás szempontjából a főszezon májustól októberig tart: annak, aki kevésbé kedveli a forróságot, mindenképpen őszre érdemes látogatását időzítenie.
Fontos tudni azonban, hogy Málta nem a megszokott tengerparton strandolós, napozós nyaralások ideális helyszíne, sokkal inkább az aktív pihenésre alkalmas úticél. Kevés homokos partszakasszal rendelkezik, többnyire sziklás, köves terepen lehet csak a vízbe ereszkedni. Búvárkodás, szörfözés, vitorlázás és egyéb vizisportolás szempontjából azonban igazi paradicsom, sziklás partvidéke pedig gyönyörű öblökkel, izgalmas barlangokkal tagolt, kikötésre tökéletesen alkalmas. A szigetcsoport mindemellett kiváló hegymászó túrákat is kínál.
Máltán az ivóvíz előállítás súlyos gondokat okoz. A téli csapadék hamar a tengerbe jut, csak kevés tud a talajba beszivárogni, így az ivóvízmennyiség min. felét a tengervíz sótalanításával állítják elő. Érdekesség továbbá, hogy a sziget az európai madárvonulás egyik fő útvonalán helyezkedik el, így a vonulási időszakban madarak milliói szállnak itt le.
A szigetcsoport gazdag történelmi múlttal rendelkezik: a stratégiai szempontból kiváló földrajzi elhelyezkedése, illetve a remek kikötési lehetőségek miatt sok nép számára vált kívánatos célponttá az idők során. Első lakói Szícília felől érkező földművesek és állattartók voltak, de az első emberi nyomok, melyeket a gozói il-Mixta barlangban fedeztek fel, kb. Kr. e. 5200-re datálhatók. Ez a kultúra hatalmas megalitikus templomokat emelt a szigeteken, melyek közül több ma is látható (Ġgantija, Tarxien, Mnajdra, Ħaġar Qim). Málta gazdag történelmi örökségéből az UNESCO kulturális világörökség részei Hal Saflieni Hypogäum (föld alatti szentély), Valletta városa és Málta megalit templomai.
Málta hagyományos mesterségei, a népi hagyományok ételei és szokásai ma már jellemzően csak a vidéki hangulatú Gozón találhatók meg. Gasztronómiájukra erős olasz hatás jellemző. Erős borokat, kaktuszfügéből készült lekvárt és erjesztett párlatot, valamint mézet állítanak elő a szigeteken.
Júliusban két nemzetközi szinten is jelentős művészeti rendezvényt tartanak az országban: a Máltai Jazz Fesztivált a nemzetközi jazz hírességeinek közreműködésével, illetve a Máltai Művészeti Fesztivált, ahol színházi, zenei és tánc előadásokkal szórakoztatják a nagyérdeműt.
Olcsó repülőjegy vásárlási tippek
Számos fapados légitársaság - mint például az Air Malta, a Ryanair, WizzAir, Norwegian vagy a Vueling - kínál Budapestről olcsó repülőjegyet Máltára, ugyanakkor minőségi repülős utazást biztosít járataival az Air France KLM, a Lufthansa, az Austrian Airlines, a Brussels Airlines, a SWISS vagy az Alitalia légitársaság is. Az utóbb felsorolt nagy nemzetközi légitársaságok járataira is kifoghatunk Budapestről olcsó repülőjegyet, ha legalább 2 hónappal előbb lefoglaljuk azt.
Repülőtér információk
Málta saját légitársasága az 1973-ban alapított Air Malta, ami rendszeres járatokat üzemeltetve állandó kapcsolatban áll több európai, észak-afrikai és közép-keleti várossal.
Az ország egyetlen nemzetközi repülőtere a Málta Nemzetközi Repülőtér (Ajruport Internazzjonali ta' Malta (IATA: MLA)) Vallettától délre helyezkedik el, Luqa és Ludga közt. Helyközi hidroplán járatok közlekednek Valletta és a gozoi Mġarr kikötő közt, illetve helikopterek Luqa és a gozói repülőtér között.
Tömegközlekedés
A közúti közlekedéssel kapcsolatban fontos tudni, hogy Máltán bal oldali közlekedés van. Vasúthálózata nincs, viszont jól kiépített buszvonal-hálózattal rendelkezik az ország.
A tömegközlekedés további eszközei a kompok és menetrend szerinti kishajók, mint például a két legnagyobb sziget (Málta-Gozo) közt közlekedő komp járat vagy a Valletta és a környező városok (Sliema, Gżira, Kalkara, Birgu, Senglea) közt közlekedő személyszállító hajók.
Legnagyobb kikötője a Valletta és a Három Város közti Nagy Kikötő (Il-Port Il-Kbir, Grand Harbour). A szícíliai Pozzallo kikötőbe innen 90 perces hajózással kompon is eljuthatunk.