Turizmus
Palermo az olaszországi autonóm régió, Szicília székhelye és legnagyobb városa. A sziget északnyugati részén fekszik, a Tirrén-tenger partján, egy öbölben. Vidékének történelme egészen az őskorig nyúlik vissza, barlangrajzokat, csontmaradványokat és eszközöket is találtak itt a régészek, melyek a mezolitikumi és a paleolitikumi időkből származnak. A 2 kontinens között elhelyezkedő sziget stratégiai elhelyezkedése miatt mindig is a nagyhatalmak első számú célpontja volt.Történelme során sokan harcoltak a területért, egykor jelentős föníciai kereskedelmi kikötőváros volt, de állt a punok, az ókori görögök, a rómaiak, az arabok, a normannok és a Német-római Birodalom fennhatósága alatt is. Napjainkban egy egzotikus, kicsit afrikai hangulatú, kissé talán kaotikusnak mondható, különleges hangulatú város. Egykori tündöklése mára megkopott, a szép látnivalók és a patinás pompa mellett romos részekkel, zsúfoltsággal, szegénységgel, sőt, kifejezett nyomornegyedekkel is találkozni itt.
Palermo építészeti látnivalókban rendkívül gazdag, az európai normann építészet fő központja. Legfigyelemreméltóbb nevezetessége a Palazzo dei Normanni és a Capelle Palatina. Előbbi, a 9. századi arab palota Európa legöregebb királyi palotájának mondható, melyet a 12. században alakították át a normann királyok igényeinek megfelelően. Egykor Szicília normann uralma alatt volt a királyok palotája, napjainkban pedig - 1947 óta - Szicília regionális parlamentjének a székhelye. A palazzo földszintjén található az épület egyik legszebb része, a Capella Palatina, vagyis az udvari kápolna. Lenyűgöző belső terében az arab és a nyugati hatások is megfigyelhetők, itt láthatók a világ legszebbjei közé tartozó, konstantinápolyi művészek által készített mozaikok és római oszlopok.
Több király és császár síremlékét őrzi a monumentális palermói székesegyház, amely egykor muzulmán mecset volt, amit 1135-ben alakították át keresztény templommá. 12. századi állapotából ma már nem sok látszik, itt-ott azért megfigyelhetők az eredeti normann építészeti jegyek. Számtalan bővítés, módosítás, és restaurálás után a 18. századra alakult ki mai formája. Tornyából pazar kilátást élvezhetünk a városra, előtte szépen kialakított kert díszeleg.
A város központjában áll a kívülről talán jelentéktelennek tűnő, belülről azonban annál lenyűgözőbb Matrorana templom. A hivatalos nevén Santa Maria dell'Ammiraglio néven ismert templomban eredeti 12. századi, bizánci aranymozaikokat láthatunk. A Piazza Pretoria 16. századi, szép szökőkútjáról, a Fontana Pretoriáról nevezetes. És Palermoban található Olaszország legnagyobb, egyben a párizsi és a bécsi után Európa 3. legnagyobb operája, a Teatro Massimo.
Érdemes hűsítő sétát tenni a trópusi és szubtrópusi fákkal, növényekkel, kaktuszokkal, kis tavacskákkal és szobrokkal díszített, 30 hektáron elterülő Orto Botanico kertben. A botanikus kert fái között papagájok is láthatók. Egyedi és rendkívül bizarr látványosságai Palermonak a Catacombe dei Cappuccini, vagyis a Kapucinus katakombák. A Via dei Cappuccinin lévő kapucinus kolostor labirintusszerű pincéiben koporsókat, fölöttük pedig (1881-től) falra aggatott, természetesen mumifikálódott, ruhás holttesteket láthatunk. E különös "temetkezési" szokás 8000 szárazmúmiát hagyott hátra.
A városban komoly kultúrája van a piacoknak, ahol vasárnap kivételével mindennap hatalmas választékkal, friss és szép áruval várják a vásárlókat. 3 nagy szabadtéri piaca közül a Vucciria és a Ballaró húspiac kihagyhatatlan élmény.
De nem csak templomairól és építészeti emlékeiről híres a kikötőváros, hanem kiváló ételspecialitásairól is, amit a vendéglőkön túl nagyszerű street food árusok is kínálnak. Kóstoljuk meg a népszerű szicíliai rizsgombócot, az arancinit, amit valamilyen hússal vagy bacon szalonnával töltenek meg. Helyi különlegesség továbbá a pannela (pépesített, sült csicseriborsós lepény), a pizza helyi változata, a sfinzione (paradicsomszósz, sajt, hagyma és szardella vastag, puha tészta-alapon), a különböző, gazdagon megrakott szendvicsek és a ricottás cannoli. Szórakozás szempontjából a legélénkebb esténként a Champagneria városrész, amelynek borozóiban, bárjaiban a helyiek is szívesen töltik az idejüket.
Rövid buszozással elérhetjük a Mondello nevű kis falut, melynek szép, hosszú, 2 szikla közt elterülő homokos partja remek strandolási, vízi sportolási lehetőségeket nyújt. Szicília kétségtelenül egyik legnagyobb attrakciója a 3300 m magas, ma is aktív Etna tűzhányó. A vulkánhoz érdemes egynapos kirándulást tennünk, amelynek 2000 méteres magasságig felvonóval is felmehetünk, majd a további szakaszhoz különböző alternatívák közül válogathatunk: gyalog vagy dzsippel egészen a kráterig is eljuthatunk. Palermóból további szép kirándulási lehetőségek is adódnak, úgy mint Ustica, Cefalú vagy Monreale.
Hasznos repülőjegy vásárlás tippek
A Norwegian és a Vueling fapados (diszkont) repülőtársaság is kínál Budapestről olcsó repülőjegyet Palermóba, ugyanakkor minőségi repülős utazást biztosít járataival az Air France KLM, a Lufthansa, a SWISS vagy az Alitalia légitársaság is. Az utóbb felsorolt nagy nemzetközi repülőtársaságok járataira is kifoghatunk Budapestről olcsó repülőjegyet, ha legalább 2-3 hónappal előbb lefoglaljuk azt.
Repülőtér információk
A Palermo Nemzetközi Repülőtér (Palermo International Airport (IATA: PMO)) 32 km-re nyugatra található a városközponttól, Punta Raisiben. Innen vonattal és busszal juthatunk el Palermo belvárosába.
Tömegközlekedés
Palermo tömegközlekedését a városon belül buszok, a városon kívül buszok és vonatok biztosítják. Rendszeres kompjáratok közlekednek ugyanakkor Palermo és számos nagy kikötő közt, mint például Genova, Nápoly, a máltai Valletta vagy Tunisz között.