Turizmus
Nagyvárad (románul Oradea, németül Großwardein, neve a régi magyar "várad", azaz "kis vár" főnévből ered) Romániában, a Partiumban található, Bihar megye székhelye. A régió legnagyobb városa, mely a Körösvidéken, a Sebes-Körös partján, a váradi dombságok alatt terül el. Jelentős kereskedelmi, gazdasági, közlekedési, közigazgatási és turisztikai központ Erdélyben. Nagyváradon át fut Románia legfontosabb útvonala, a Bécset a Fekete-tengerrel összekötő E60-as, amelyen keresztül Budapesttel (250 km), illetve több romániai várossal is összeköttetésben áll. A magyar történelem egyik legősibb és legnagyobb jelentőségű városa, mely a 20. század elején a magyar kulturális élet egyik kiemelkedő centruma volt. Napjainkban heterogén népességnek ad otthont két többségi etnikummal, a magyarokkal és a románokkal.
Éghajlata mérsékelt kontinentális, óceáni hatásokkal. Csapadékra szinte egész évben lehet területén számítani, nincsenek csapadékosabb és szárazabb időszakai. Lévén a Sebes-Körös vízgyűjtő területén fekszik, területe több folyót és patakot is magába foglal és látványos árterülettel rendelkezik a belvárosban. A Sebes-Körösön túl még átfolyik Nagyváradon a termálvizű Pece-patak, a Páris-patak, az Adona-patak és a Vad-patak is.
Nagyvárad monostorát még I. (Szent) László király alapította, mikor a mai vár helyére építkezve letelepíttette a bihari püspökséget. A város kihagyhatatlan látnivalója ez napjainkban, mely végső, ötszögű, sarokbástyás formáját a 16. században nyerte el. A vár egy időben jelentős kulturális központként működött, ahol iskola, könyvtár, nyomda és csillagvizsgáló is működött. I. (Szent) László végső nyughelye ma is itt található, ami miatt fontos zarándokhely is.
Történelmi városrészében kellemes séták tehetők, miközben gyönyörű épületeket, palotákat, templomokat vehetünk szemügyre. Legnevezetesebb templomai a Görög katolikus püspökség épülete, a Szent László-templom, a Kapucinus-templom, a Szent Brigitta-templom, az Ortodox püspökség épülete, a Holdas-templom, az Erdély legnagyobb barokk templomának számító Római katolikus bazilika, valamint az Ortodox Zsinagóga és a Neológ Zsinagóga épületei. Palotái közül a legismertebb a főtér legdominánsabb épülete, a híres Feketes Sas palota, amely egyúttal az erdélyi szecesszió legszebb példája is. A fekete sast ábrázoló névadó ablaküvege a város szimbólumává is vált. Figyelemre méltó továbbá a nép motívumokkal díszített Stern palota, a szecessziós stílusú Apolló palota, a Poinar palota, a Moskovits palota és a Velencét megidéző eklektikus Rimanóczy palota. Igazi látványosság az ún. Kanonok sor is, amely egy 253 m hosszú, több, mint 100 éven át épült, tíz épületből álló klasszicista beütésű barokk épületsor. De ne hagyjuk ki az Állami Színház épületének felkeresését se!
Nagyvárad legtöbbek által felkeresett múzeuma az Ady Endre Emlékmúzeum a költő előtte álló mellszobrával. Az épületben a múlt században egy cukrászda, a Mülleráj üzemelt, aminek Ady is gyakran a vendége volt. Érdemes elsétálni az egykori Garasos híd helyére is, ahol 1974. óta egy vasbeton híd áll. Neve onnan származik, hogy az egykori kecses alakú hídon csak úgy lehetett átkeni, ha garassal fizettek érte.
Hasznos repülőjegy vásárlás tippek
Számos repülőtársaság kínál Budapestről olcsó repülőjegyet Nagyváradra, mint például az Air France KLM, a Tarom, a Gadair, a Hahn Air, a Czech Airlines, a Bulgaria Air és az Alitalia repülőtársaság is. A felsorolt nagy nemzetközi repülőtársaságok járataira is kifoghatunk Budapestről olcsó repülőjegyet, ha legalább 2-3 hónappal előbb lefoglaljuk azt.
Repülőtér információk
A várost a Nagyvárad Nemzetközi Repülőtér szolgálja ki (Oradea International Airport (IATA: OMR)), amely kb. 5 km-re délnyugatra fekszik a városközponttól. Innen buszokkal juthatunk a belvárosba.
Tömegközlekedés
Nagyvárad tömegközlekedését vonatok, villamosok és buszok szolgáltatják, de a fő látványosságok gyalogosan is kényelmesen megközelíthetők.