Turizmus
Asztana (Astana) 1997 óta Kazahsztán fővárosa, mely az ország északi részén, az Ishim folyó partján terül el. Kb. 800.000 lakosságszámával az egykori főváros, Almati után a 2. legnépesebb város Kazahsztánban. A város egy nagy, lapos, félszáraz sztyeppterületen nyúlik el: az idősebb városrészek az Ishim északi, a szupermodern új városrészek a déli partján találhatók. Asztana ad(ott) otthont 2017 június 10. és szeptember 10. között az EXPO-nak, azaz Világkiállításnak, melynek fő tematikája: A jövő energiája.
Éghajlata szélsőségesen kontinentális, a nyár meleg és rövid, a tél száraz és hosszú. A 2. leghidegebb klímájú város, így télen nem érdemes idelátogatni. A nyarak rövidek, de melegek. Májustól szeptemberig kellemes az idő, 20-27 °C legmagasabb nappali hőmérséklettel.
A várost az oroszok az 1830-as években Akmolinszk néven alapították, történelme során hívták Celinográdnak és Akmolának is. Jelenlegi nevét 1998-ban kapta. A fővárossá nyilvánítás óta hatalmas fejlődésen ment keresztül, ami most is folyamatosan tart: számos modern, futurisztikus épület, felhőkarcoló, szálloda jelzi ennek nyomait. Nemzetközi cikkekben "a sztyeppék Dubaja"-ként is emlegetik. Nem csak kormányzati, de ipari, oktatási, egészségügyi és sportközpont is az országban.
Asztana új városrészének gerincét a Nurzhol névre hallgató gyalogos sugárút képezi, ami a látványos, 150 m magas Khan Satyr ("kán sátra") modern üzlet- és szórakoztató központtól - sátorépítménytől - egészen a város szimbólumáig, a 105 m magas Bayterek-toronyig húzódik. A torony a kazah mitológiából ismert Világfát jelképezi és a helyiek nagy büszkesége. A tetején látható gömb a Napot szimbolizálja, aminek belsejébe lifttel juthatunk fel és fantasztikus panorámát élvezhetünk.
A monumentális és legnevezetesebb épületeket "sztár" építészek tervezték: a legmagasabb felhőkarcoló a városban az 54 emeletes Emerald Towers. A Függetlenség téren a kazah nép dicsőségére emelt, 91 m magas emlékmű látható, és itt áll az ország és Belső-Ázsia legnagyobb mecsetje, a Hazrat szultán nagymecset is. A térrel szemben a Béke és Egyetértés Palotája névre keresztelt 62 m magas piramist csodálhatjuk meg. A piramis 3 szintje az alvilági, a földi világ és az égi, isteni szféra jelképei. Az épületben színházterem, kiállítóterek, egy télikert és egy nagy rendezvényterem került kialakításra. Érdekessége továbbá, hogy a liftek nem függőlegesen, hanem a gúlaépület élein, rézsútosan visznek fel.
A Kazah Nemzeti Múzeumban a rézkori régészeti leleteitől kezdve egészen a független kazah állam kialakulásáig láthatók a kazah történelmet bemutató tárlatok. Látványos épület az elnöki palota, azaz az Akorda, a Nazarbajev Egyetem, az Arany Horda névre keresztelt kormányzati épületsor, a Levéltár és az Operaház épületei, valamint a felborult kancsót formázó Astana Music Hall is. Hogyha pedig hagyományos kazah ételspecialitásokra vágyunk a városnézés után, keressük fel az óváros hagyományos éttermeinek egyikét!
Hasznos repülőjegy vásárlás tippek
A WizzAir fapados repülőtársaság is kínál Budapestről olcsó repülőjegyet Astanába, ugyanakkor minőségi repülős utazást biztosít járataival a Ukraine International Airlines, az Aeroflot, a Belavia, a LOT, az Air Astana, a Finnair, az Air France KLM, a Lufthansa vagy a Turkish Airlines légitársaság is. Az utóbb felsorolt nagy nemzetközi repülőtársaságok járataira is kifoghatunk Budapestről olcsó repülőjegyet Asztanába, ha legalább 2-3 hónappal előbb lefoglaljuk azt.
Repülőtér információk
Az Asztana Nemzetközi Repülőtér (Astana International Airport (IATA: TSE)) kb. 15 km-re délre fekszik a fővárostól. Innen buszokkal juthatunk a városközpontba.
Tömegközlekedés
Asztana tömegközlekedését elsősorban buszok biztosítják, de a nagy távolságokra tekintettel bevett szokás a városon belül a klasszikus "autó-stoppolás" is.