Turizmus
Az olasz Catania Szicília keleti részén, a Jón-tenger partján fekszik, Európa legnagyobb vulkánja, az Etna lábánál. Catania az azonos nevű megye székhelye és Palermo után a 2. legnagyobb város Szicíliában: érseki székhely, közlekedési csomópont, gazdasági központ és egyetemváros, a sziget legrégebbi egyetemével.
Érdekesség, hogy itt fut az Amenano földalatti folyó, mely csak egy ponton bukkan a felszínre. A város története 2700 évvel ezelőttre nyúlik vissza, a történelem során ókori görög, római, arab, normann és spanyol behatás is érte. Catania életét és fejlődését az olykor kitörő Etna vulkán uralta: a város legnagyobb része a 17. század végén szinte teljesen elpusztult, súlyos földrengés is érte. Majd 1669-ben egy 4 hónapig tartó vulkánkitörés sújtotta Cataniát, ami szinte az egész várost maga alá temette. Mindazt, ami megmaradt belőle, az 1693-as földrengés pusztította el. A 18. században sikerült a szicíliai kikötőt újjáéípteni, melynek során a városban szétterült fekete lávát használták fel: Catania barokk stílusú belvárosa ennek köszönhetően különleges, sötétszürke, fekete tufából készült épületekkel tarkított, illetve a térségre jellemző szűk utcák helyett tágas terek, sugárutak díszítik. Az óváros az UNESCO Világörökség részét képezi.
Catania a tenger és a vulkán közti termékeny síkságon terül el, így ősidők óta a helyi földművesek és a tenger felől érkező kereskedők találkozó- és üzletkötő helye. A városban a mai napig mindennaposak a piacok, melyek közül leghíresebb a Mercato di Piazza Carlo Alberto és a főtérhez közeli Pescheria, a halpiac.
Cataniában csodás látnivalók és kellemes strandok (pl.: a San Giovanni Li Cuti, fekete homokos, sziklás strand), nyüzsgő éjszakai élet, fesztiválok és remek vásárlási lehetőségek várják az idelátogatót. Catania Szicília kulturális- és szórakoztató központja. A főbb nevezetességek gyalogosan kényelmesen felfedezhetők. Legnépszerűbb látványossága a Piazza del Duomo, Catania főtere, az itt található Porta Uzeda kapuval, a város védőszentjéről elnevezett Szent Ágota-katedrálissal (Basilica Cattedrale Sant’Agata) és a híres Elefánt-kúttal (Fontana dell’Elefante). A város híres épülete továbbá az Ursino-kastély (Castello Ursino), egy lávakőből épült robosztus épület, 13. századi védelmi erődítmény, ma múzeummal. A Teatro Romano ókori színház az i.e. 2. században épült, ahol a nézőtér átmérője 100 méter, a lépcsők lávakőből épültek, míg a zenekar helye és az ülőhelyek márvánnyal borítottak.
Catania szülötte a híres komponista, Vincenzo Bellini, akiről a Bellini színház csodálatos, neoreneszánsz stílusú épülete a nevét kapta. Bellini Norma című operáját itt játszották először, ami az egyéb operák mellett ma is gyakran színpadra kerül.
Bellini szülőháza ma múzeumként (Museo Belliniano) látogatható. A világhírű zeneszerző emlékét őrzi a Giardino Bellini nyilvános kert is, melynek teraszáról különlegesen szép látvány tárul elénk.
A Norma operáról egyébként még egy tésztaételt is elneveztek, a Penne alla Normát, ami padlizsánból, paradicsomszószból és sült ricotta sajtből készül. Érdemes kipróbálni ugyanakkor Catania híres fogását, a „cippollinát", ami egy enyhén édes leveles tésztába csomagolt ropogós prosciutto, mozzarellával, paradicsommal és mindenféle zöldséggel.
Lévén a város élénk kereskedelmi központ is, hatalmas bevásárló centrumokkal rendelkezik, melyeket elsősorban a Misterbianco negyedben találunk.
Hasznos repülőjegy vásárlási tippek
Számos fapados légitársaság - mint például a Wizz Air, a Norwegian, a Vueling, az Eurowings vagy az AirMalta - kínál Budapestről olcsó repülőjegyet Cataniába, ugyanakkor minőségi repülős utazást biztosít járataival az Air France KLM, a Lufthansa vagy az Alitalia légitársaság is. Az utóbb felsorolt nagy nemzeti légitársaságok járataira is kifoghatunk Budapestről olcsó repülőjegyet, ha legalább 2-3 hónappal előbb lefoglaljuk azt.
Repülőtér információk
Cataniában található Olaszország 3. legnagyobb repülőtere, a Catania-Fontanarossa Repülőtér (Catania-Fontanarossa Airport (IATA: CTA)), ahová menetrendszerinti és charter járatok is közlekednek. A repülőtérről kb. 20 percnyi buszozással (ALIBUS) könnyen bejuthatunk a városközpontban található fő vasútállomásra. A buszok félóránként közlekednek.
Tömegközlekedés
Cataniában nagyon jó a tömegközlekedés, ha vonattal vagy busszal szeretnénk innen továbbutazni.
A fő vasúti pályaudvar, a Catania Centrale a belvárosban található. A buszpályaudvar szintén a városközpontban helyezkedik el, szemben a vasúti pályaudvarral. Busszal vagy vonattal is kényelmesen eljuthatunk innen Taorminába, Szirakúzába, Messinába, Ennába, Ragusába és Caltanissettába, de akár Rómába és Nápolyba is.
Catania kikötőjéből rendszeres kompjáratok közlekednek Nápolyba, Genovába és Civitavecchiába, ugyanakkor Málta fővárosa, Valletta is könnyen elérhető komppal.