Turizmus
A Szent Márton-sziget (franciául: Saint-Martin, hollandul: Sint Maarten) a Karib-tengeren, a Kis-Antillák szigetcsoportban található, lakossága kb. 80.000 főre tehető. A 87 km²-es sziget területe 1648 óta megoszlik Franciaország és Hollandia között. A déli, holland rész a terület kb. 40%-át teszi ki, neve Sint Maarten, Philisburg fővárossal és egyike a Holland Királyság 4 alkotmányos részének. Az északi, francia rész, a terület kb. 60%-át teszi ki, neve Collectivité de Saint-Martin, a nyugati parti Marigot fővárossal. Tényleges határ a 2 rész között nem húzódik, így határellenőrzés sincsen, csak táblák jelzik, ha már másik területre léptünk át. A környező szigetek, St Barts, Anguilla és Saba mindkét területről hajóval megközelíthetők.
Éghajlata trópusi. A legcsapadékosabb időszak a szigeten június és október közé esik, augusztustól hurrikánveszély is fennáll. A legkellemesebb az időjárás a főszezonban, december és április között, ilyenkor érdemes idelátogatni. Novemberben és májusban is jó az idő, de ezek főszezonon kívül esnek, így olcsóbb időszak.
A Szent Márton-sziget gazdasága teljes egészében a turizmusra épül: kedvelt nyaralóhely, ugyanakkor sok óceánjáró hajó kikötőhelye is. A sziget legfőképp tiszta, vakítóan kék vizű és homokos strandjairól, valamint buja zöld növényzetéről híres. A szigetnek több mint 40 strandja van, összesen kb. 16 kilométer hosszúságban, ezek nagy része közstrand. A francia oldal legszebb strandjai a Baie Rouge, a Cupecoy Beach, a Baie Longue és a Grand Case Beach. A holland oldal legkedveltebbjei a Mullet Bay, a Little Bay és a Great Bay.
A holland területen találjuk a nagyobb hoteleket és kaszinókat, ez a térség jobban kiépített, nyüzsgőbb. A nagy óceánjáró hajók is Philisburgben kötnek ki, így ott nagyobb embertömeg jelentkezik, sok a szuvenír bolt, ékszer üzlet is. A francia terület picit nyugodtabb, nincsenek kaszinói és érezhető mind a kultúrában, nyelvben és konyhájukban is a gall hatás. Marigot kikötőjében inkább a környező szigetekre közlekedő hajók fordulnak meg. Mindkét fővárosban, Philisburgben és Marigotban is kiépültek a vámmentes bevásárló-paradicsomok, utóbbiban a legújabb párizsi divat darabjai is rendszeresen fellelhetők.
Marigot olyan, mint egy francia városka, tele üzletekkel, fantasztikus ételeket kínáló, teraszos éttermekkel, kávézókkal, a legújabb francia divatot követő butikokkal, parfümboltokkal, spa-val, szépség szalonnal, bájos, lagúnás kikötővel és izgalmas, színes piacokkal. Philisburg jóval nagyvilágibb, főutcáján igazi nyüzsgés tapasztalható: ékszerüzletek, vámmentes dohány- és italboltok, kaszinók, éttermek és butikok sorakoznak. Itt található a St. Maarten Museum is egy 19. századi épületben, ahol a sziget történelmével és kultúrájával ismerkedhetünk meg, de érdemes a Front Streeten a 19. századi Court House bírósági épületet is megtekinteni. Feltétlen próbáljuk ki a szigeten a lolo-nak (locally owned and locally operated) becézett szabadtéri kifőzdéket, ahol finom grill húsokat, halakat, de akár különféle tésztákat is kóstolhatunk.
Hasznos repülőjegy vásárlás tippek
Több repülőtársaság is kínál Budapestről olcsó repülőjegyet Szent Martin szigetére, mint például az Air France KLM, a British Airways, az Iberia vagy az American Airlines repülőtársaság is. A felsorolt nagy nemzetközi légitársaságok járataira is kifoghatunk Budapestről olcsó repülőjegyet, ha legalább 2-3 hónappal előbb lefoglaljuk azt.
Repülőtér információk
A Szent Martin-sziget repülőtere a Princess Juliana Nemzetközi Repülőtér (Princess Juliana International Airport (IATA: SXM)) a holland részen, a Simpson Bay és Lowlands között. A repülőtér kifutópályája annyira közel van Maho Beach strandjához, hogy a leszálló gépek mindössze 35 méter magasan repülnek el a strandon tartózkodók felett. A strand és a kifutópálya között csupán egy keskeny út és egy kerítés van kiépítve. A strand éppen emiatt a különleges élmény miatt kedvelt turista helyszín. Innen buszokkal, shuttle buszokkal vagy taxival juthatunk el a sziget különböző pontjaira.
Tömegközlekedés
A Szent Martin-sziget tömegközlekedését a szigeteken minibuszok, a szigetek közt kompok és hajók biztosítják.