Turizmus
Portugália fővárosa, Lisszabon (portugálul: Lisboa) egyben az ország legnagyobb városa , ahol az ország politikai központja is található. A portugál főváros az ország nyugati peremén, az Atlanti-óceán partján, ugyanakkor a Tejo-folyó tölcsértorkolatában, annak jobb partján terül el.
Történelmi városnegyedei a város 7 dombjára épültek, legmagasabb pontja a 227 m magas "Serra de Monsanto". Az utcahálózat a történelmi városnegyedekben sok esetben túl szűk a járműforgalom számára, ezért a tömegközlekedést 3 siklóvasútvonal és 1 felvonó, a Santa Justa felvonó biztosítja. Lisszabon nyugati felén a Monsanto Park természetvédelmi területe fekszik, amelyet közel 10 km²-es nagyságával Európa egyik legnagyobb városi zöldfelületei között tartják számon.
A mediterrán éghajlatú Lisszabon az egyik legmelegebb európai főváros. A tavaszi és a nyári hónapok jellemzően naposak, a tél és az ősz szeles és csapadékos, néhány napfényes nappal. Nagyon magas a napsütéses órák száma, ami átlagosan évi 3300 napos órát jelent. Klímáját erősen befolyásolja a Golf-áramlat.
Lisszabon rendkívül gazdag történelmi múltja egészen a neolitikum koráig nyúlik vissza.
A nagy felfedezések korában (420-as évektől) az egyik legfontosabb kikötővé vált, a legelső felfedező utak kiindulópontja volt. A felfedezéseknek, a gyarmatosításnak és az új kereskedelmi kapcsolatoknak köszönhetően az 1500-as években kialakuló világkereskedelem egyik fő központjává vált Lisszabon.
Legismertebb az Alfama névre hallgató városrész, ami Lisszabon legrégebbi és talán legjellemzőbb negyede. A mór uralom alatt ez alkotta a város központját, nevének eredete pedig az arab al-hamma, azaz "fürdő", "forrás" szóból származik. Azon városrészek egyike, amely túlélte az 1755-ös pusztító földrengést, így a kora-középkori piciny terek, szűk utcák és sikátorok hálózata szinte változatlan formában megmaradt itt. Itt találjuk a fado-kávézók többségét, ahol a szomorúság, vágyódás és kétségbeesés melankólikus dallamainak élőzenés előadásait hallhatjuk. Az Alfama legmagasabb dombján áll a Szent György vár (Castelo de São Jorge), itt találjuk a Nemzeti Panteont (Igreja de Santa Engrácia (Panteão Nacional) ), a São Vicente de Fora-templomot, és a híres Lisszaboni katedrálist (Sé de Lisboa) a mellette álló Szent Antal templommal (Igreja de Santo António).
A sokak által kedvelt Bairro Alto (Felsőváros) szintén középkori eredetű, a legbohémabb városrésze Lisszabonnak, ahol a kacskaringós, macskaköves utcákon ma apró boltocskákat, bárokat, a legjobb fado kávéházakat és szórakozóhelyeket találjuk.
A Tajo-hegy tetején emelkedő robosztus Szent György fellegvár (erőd) Lisszabon bölcsője, ahonnan csodás panoráma nyílik a folyóra és az Alfama negyedre. Annak idején, mint királyi palotában itt fogadták az Indiából hazatérő Vasco de Gammát. A várban és környékén kellemes sétát tehetünk , a város történetét pedig egy multimédiás show segítségével ismerhetjük meg.
Igazi idegenforgalmi attrakció és persze fontos közlekedési eszköz a neogótikus stílusú, 45 m magas Santa Justa Lift, amely 2 szomszédos utcát köt össze. A lift tetején kialakított panoráma teraszról varázslatos kilátást élvezhetünk. Lisszabonban járva kihagyhatatlan látnivaló a 15. sz. elején épült, csillogó, elefántcsontszínű, éles tornyokkal és gazdag tengeri motívumokkal díszített Jeromosok rendjének kolostora. Ezzel szemben, a Tejo-folyó torkolatánál - ott, ahol a portugál felfedezők annak idején vitorlásukkal útjuknak indultak - található a Felfedezők emlékműve. A Belém negyedben épült emlékmű mindkét oldalát portugál felfedezők, tengerészek és térképészek alakjai díszítik, benne pedig időszaki kiállítások várják a látogatókat. Az egykor börtönként és fegyverraktárként funkcionáló, ikonikussá vált Belém-torony épülete a Világörökség része.
Lisszabonban találjuk a világ 2. legjobbjának tartott Aquariumát, az Ócenáriumot, ami az Atlanti-, a Csendes-, az Indiai és az Antarktiszi óceánok madarait, kétéltűit, hüllőit és halait mutatja be, köztük a rendkívül körülményes mesterséges tartási körülményeket igénylő holdhalakat.
A régi kikötő helyén rendkívül hangulatos szórakozó negyedben, a Docasban sok bár, zenés szórakozóhely és étterem várja az éjszakai élet szerelmeseit. Érdemes akár egy talponállóba is betérni és megkóstolni a csípős Piri-piri csirkét sült burgonyaszirommal. A leghíresebb desszert a pasteis de Belém nevű tejszínes sütemény, amit a legenda szerint a Jeromos kolostor közelében lévő cukrászdában találtak ki és ahol kígyózó sorra számíthatnak a vendégek.
Hasznos repülőjegy vásárlási tippek
Számos fapados repülőtársaság - mint például a Wizz Air, Norwegian,Vueling vagy Eurowings - kínál Budapestről olcsó repülőjegyet Lisszabonba, ugyanakkor minőségi repülős utazást biztosít járataival az Air France KLM, a British Airways, a Lufthansa, az Austrian Airlines, a Brussels Airlines, a SWISS, a TAP Air Portugal vagy az Alitalia légitársaság is. Az utóbb felsorolt nagy nemzetközi repülőtársaságok járataira is kifoghatunk Budapestről olcsó repülőjegyet, ha legalább 2-3 hónappal előbb lefoglaljuk azt.
Repülőtér információk
Portugália legnagyobb nemzetközi repülőtere, a Lisszabon Portela Repülőtér (Aeroporto da Portela (IATA: LIS)) Loures és Lisszabon között helyezkedik el. Innen busszal, metróval, és reptéri busszal jutunk legegyszerűbben a belvárosba.
Tömegközlekedés
Lisszabon tömegközlekedését jól kiépített metró, villamos- és buszhálózat szolgálja ki. Híres és közkedvelt jármű a már említett siklóvasút és felvonó is.
A város egyik szimbólumává vált 28-as villamos egyszerre tömegközlekedési eszköz és hop-on hop-off turista villamos, amely a belváros szűk utcáin kanyarogva 30 megállót érint a központtól a külvárosig.
A város 2 jelentősebb vasúti pályaudvara a Santa Apolónia pályaudvar és a Lisszabon Oriente. A környéken Faro, Porto és Braga városa is kényelmesen megközelíthető express vonatokkal.
A nevezetességeket a Tejo-folyón hajókázva is megcsodálhatjuk.