Turizmus
A Kis-Antillákhoz tartozó Brit Virgin-szigetek az Egyesült Királyság tengerentúli területe, azaz brit koronagyarmat. A szigetcsoport 43 szigetből áll, melyek közül mindössze 16 lakott. A négy legjelentősebb szigete: Tortola a fővárossal (Road Town), Jost van Dyke, Virgin Gorda és Anegada. Tortola a Brit Virgin-szigetek legnagyobb szigete. Úgy tartják, hogy nevét még Kolumbusz Kristóf adta a szigetnek (land of the Turtle Dove). A későbbi holland telepesek a Ter Tholen nevet használták, majd az utánuk érkező britek nevét a mai Tortola alakra változtatták. Közel 150 éven át volt a munkaerőként az Afrikából származó rabszolgák és a cukornádipar egyik fontos állomása. Napjainkban a nagy utasszállító tengerjáró hajók kedvenc kikötőhelye. Lakosainak száma kb. 24.000 fő. Népszerű turista célpont, évente közel 300.000 nyaraló keresi fel.
Trópusi klímájára állandóan magas hőmérséklet a jellemző, többnyire jó az idő, nincs nagy hőség, de mindig kellemesen meleg van, és még a rövid esők is frissítőek. A csapadékos időszak májustól decemberig tart, a legtöbb eső májusban, a legkevesebb februárban hullik. A legmelegebb hónap az augusztus (31-32 °C), a leghidegebb a január (28 °C). A vulkáni tevékenység eredményeként létrejött Tortola szigete 19 km hosszú és 5 km széles, területe (54,4 km2) hegyekkel tarkított. Legmagasabb pontja 530 m.
Elsősorban romlatlan természeti környezete, a fehér homokos partok, vakítóan kék víz és karibi hangulat miatt kedvelt célpont, ugyanakkor nincsenek nagy tömegek sem. A kis szigetek sokfélék és számos vízi sportolási lehetőség közül választhatnak a látogatók. A legtöbb helyen lehet szörfölni, vitorlázni, búvárkodni, sznorkelezni és horgászni, míg a hegyekben és a The Sage Mountain Park esőerdeiben szép kirándulások tehetők. A legszebb strandok a sziget északi részén találhatók, úgy mint a Smuggler's Cove, Long Bay, Cane Garden Bay, Brewer's Bay, Josiah's Bay és Lambert beach.
A strandolás és kirándulások mellett érdemes ellátogatni a The Callwood Rum Distillery történelmi jelentőségű rumfőzde manufaktúrába a Cane Garden Bayben, az 1648-ban a holland telepesek által épített erődítményhez, az Afrikai templomhoz, és a Joseph Reynold O'Neal Botanikus kertbe is. A sziget meredek hegyoldalaiban gyönyörű villákat csodálhatunk meg, a hegyek tetejéről pedig pazar kilátásban lehet részünk.
Hasznos repülőjegy vásárlás tippek
Több repülőtársaság is kínál Budapestről olcsó repülőjegyet Tortola szigetére, mint például az Air France KLM, a British Airways vagy az American Airlines repülőtársaság is. A felsorolt nagy nemzeti légitársaságok járataira is kifoghatunk Budapestről olcsó repülőjegyet, ha legalább 2-3 hónappal előbb lefoglaljuk azt.
Repülőtér információk
Tortolát a Terrance B. Lettsome Nemzetközi Repülőtér (Terrence B. Lettsome Airport (IATA: EIS)) szolgálja ki, mely a tőle keletre fekvő, közeli Beef Islanden fekszik. Ezt a szigetet a Queen Elizabeth II Bridge köti össze Tortolával. Innen taxival juthatunk el Tortola szigetére.
Tömegközlekedés
A Brit Virgin-szigetek tömegközlekedését a szigetek közt alapvetően hajók, kompok és repülőgépek biztosítják. A szigeteken lehetőség van autót bérelni vagy busszol, jellemzően nyitott pick up-okkal utazni. Az Island Birds charter repülőtársaság rendszeresen repül San Juan-ra, St Thomas-ra, Antigua-ra és St Maarten-re.