Turizmus
Iszfahán Irán középső részén található, annak 2. legnagyobb városa, az azonos nevű tartomány székhelye. Egy igazi drágakő az országban. A Zagrosz-hegység lankáinál, a Zajande folyó mentén elterülő oázisban fekszik, régóta kedvelt pihenőhely a kereskedők, utazók körében. Történelme során a zöld oázisból idővel kis kereskedelmi település, végül gazdag királyi székhely vált, ahol Perzsia legkiválóbb építészei valósíthatták meg saját elképzeléseiket és megbízóik legmerészebb álmait. Napjainkra a Kaszpi-tenger és a Perzsa-öböl közötti térség legtöbb és legszebb építményével büszkélkedő városa. Népessége kb. 1,5 millió főre tehető. Klímája mérsékelt, így meleg vagy forró nyarak és enyhe vagy hűvös telek jellemzik.
Ősi város tehát, az i. sz. 3. évszázadban az ún. pártusok birodalmának fővárosa volt. Viharos történelme során állt arab, mongol, türkmén, szeldzsu, török majd perzsa fennhatóság alatt is. Virágkorát I. Abbász (1588–1629), perzsa sah idején élte, aki a Szafavida Birodalom fővárosává, a világ minden szépségének tükörképévé kívánta tenni Iszfahánt, és egy időre Abbász sah udvartartását is ide helyezte át. Ekkor épült monumentális főtere (Nags-e Dzsahán tér), mely ma már szerepel az UNESCO Világörökségi listáján is.
Számos híres épülettel, látnivalóval büszkélkedhet a gazdag történelmű város. Itt található Földünk egyik legnagyobb tere, a már említett Nags-e Dzsahán tér, melynek hosszúsága 512, szélessége 164 m. A téren kezdetben lovaspóló játékokat és állatviadalokat rendeztek, a sahnak külön terasza volt a küzdelmek szemlélésére. A teret kétszintes, díszes épületsor övezi, amely telis-teli van kis üzletekkel. Idővel a tér szökőkutakkal ékesített közkertté, ünnepélyek terévé alakult át. Nagyon látványos a tér burkolata is, a virágok, fák, bokrok és a medence vizének tükröződő nyugalma. Legimpozánsabb látnivalói a 1,5 millió díszcsempével burkolt fenséges Sah-mecset, a gyönyörű Lotfollah-mecset, valamint köztük az uralkodói rezidencia, az Ali Qapu-palota. A tér északi falához a bazár íves bejárata (Szár dáre kiszárjeh) simul, melyen át jutunk a Bazár főutcájába, ahol állandóan nyüzsgő élet folyik.
Iszfahánnak a perzsa művészeten belül is régről híres iparművészete (szőnyegszövés, selyemkészítés, rézművesség, ötvösművészet, agyagművesség, égetett csempék készítése) van. A Nags-e Dzsahán tér árkádsorai alatt ma is iparművészek dolgoznak: a műhelyek élő kirakatként működnek, ahol bárki megnézheti, hogyan készül a mozaikberakás, a miniatúra, a kalligráfia, a selyem- vagy a dúcnyomásos pamutszövet, és a híres iszfaháni szőnyegek.
A városban a Zajandeh folyó 2 partját 11 különleges híd köti össze, melyek közül a legszebb talán a társadalmi élet egyik színtere, a folyton nyüzsgő Khaju, míg a legidősebb az 5. századból származó Shahrestan híd. Érdemes ellátogatni az 1655–1664 között épült Megváltó katedrálisba, mely látványos ötvözete a perzsa és európai építészetnek. Keressük fel az 1627-ben épített Betlehem templomot, és az örmény temetőt is! Mindemellett további mecsetek, mauzóleumok, minaretek, síremlékek és múzeumok várják Iszfahánban az érdeklődőket.
Hasznos repülőjegy vásárlás tippek
A flyDubai fapados (diszkont) repülőtársaság kínál Budapestről olcsó repülőjegyet Iszfahánba, ugyanakkor minőségi repülős utazást biztosít járataival a Turkish Airlines, az Aeroflot, a Lufthansa, az Ukraine International Airline vagy az Austrian Airlines repülőtársaság is. A felsorolt nagy nemzetközi repülőtársaságok járataira is kifoghatunk Budapestről olcsó repülőjegyet, ha legalább 2-3 hónappal előbb lefoglaljuk azt.
Repülőtér információk
A várost az Iszfahán Nemzetközi Repülőtér (Isfahan International Airport/Isfahan Shahid Beheshti (IATA: IFN)) szolgálja ki, amely kb. 26 km-re található tőle. Innen buszokkal vagy taxival juthatunk be az óvárosba.
Tömegközlekedés
Iszfahán tömegközlekedését buszok és vonatok biztosítják.